Elektrim: nowe obligacje

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 19-07-1999, 00:00

Elektrim: nowe obligacje

Elektrim wyemitował kolejne obligacje zamienne, zwiększając wartość emisji z 400 mln do 440 mln euro (prawie 1,8 mld zł). Nie pokryje to jednak wszystkich nakładów inwestycyjnych przewidzianych do końca roku.

Wartość emisji wynosi 40 mln euro (163,2 mln zł). Kilka dni wcześniej wśród inwestorów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych uplasowano papiery o wartości 400 mln euro, mimo że początkowo planowano emisję o 100 mln euro większą. Warszawska spółka pozostawiła sobie jednak opcję zwiększenia jej wartości o dodatkowe 60 mln euro, z której właśnie korzysta. O zmniejszeniu emisji z 500 mln do 400 mln euro zdecydowało przede wszystkim mniejsze niż deklarowano zaangażowanie w nią inwestorów zagranicznych. Przede wszystkim zawiódł holenderski Eastbridge, który podobnie jak hiszpańska Acciona deklarował objęcie papierów na 150 mln USD. Ostatecznie kupił obligacje o wartości 10 mln USD. Acciona objęła papiery w deklarowanej wysokości. Mniejszą liczbę obligacji niż to ustalono kupił także francuski Vivendi, z którym Elektrim ma dokonywać inwestycji w telekomunikację. Francuzi mają objąć 30 proc. akcji spółki Elektrim Telekomunikacja. Jak się jednak nieoficjalnie mówi, nie jest to wcale przesądzone. Przede wszystkim Francuzi mają zastrzeżenia co do ceny, jaką mają zapłacić za akcje (750 mln USD). Jak nas poinformowała Ewa Bojar, rzecznik prasowy Elektrimu, rozmowy między spółkami nie są obecnie prowadzone.

Dla Elektrimu każdy dzień zwłoki oznacza straty. Do końca roku, zgodnie z zapowiedziami ministra łączności ma zostać przyznana druga koncesja na świadczenie usług telekomunikacyjnych na terenie byłego województwa warszawskiego. Pierwszą dostał El-Net, który do momentu przyznania kolejnej zdążyłby się umocnić na tym terenie.

Przedłużające się rozmowy z Vivendi mogą mieć także negatywny wpływ na realizację dodatkowych zamierzeń Elektrimu.

Do końca roku ma zostać sfinalizowany m.in. na zakup 15,8 proc. udziałów w PTC Era GSM. Ich wartość strony transakcji ustaliły na 679 mln USD, a spółka miała wziąć na nie kredyt. Niewykluczone, że będzie musiała także wyjść wcześniej niż planuje z niektórych przedsiębiorstw.

Przed kilkoma dniami warszawski holding sprzedał 150 tys. akcji Mostostalu Gdańsk, czyli wszystkie posiadane udziały w tej spółce. Stanowiły one 3,75 proc. kapitału akcyjnego gdańskiej firmy i uprawniały do wykonywania 14,01 proc. głosów na WZA. Elektrim nie podał ceny po jakiej zostały one sprzedane. Według Ewy Bojar, akcje Mostostalu zostały sprzedane po cenach rynkowych. Papiery te za zgodą KPWiG zostały przeniesione poza rynkiem regulowanym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim: nowe obligacje