Elżbieta II obejmuje patronat nad Sezonem Polskim

PAP
opublikowano: 12-12-2008, 16:20

Organizatorzy Sezonu Polskiego w Wielkiej Brytanii - Instytut Adama Mickiewicza i wspierający go Instytut Kultury Polskiej w Londynie - uzyskali potwierdzenie, że Elżbieta II obejmie patronat nad wydarzeniem - dowiedziała się PAP.

Organizowany od maja 2009 do maja 2010 Sezon będzie największym dotychczas festiwalem polskiej kultury na Wyspach.

Program opracowany przez Instytut Adama Mickiewicza obejmuje ponad 200 różnych projektów w Londynie i innych miastach, przybliżających brytyjskiej publiczności najciekawsze dokonania polskiej kultury i twórczość najwybitniejszych artystów.

Decyzja o organizacji Sezonu w W. Brytanii ma związek z obecnością na Wyspach setek tysięcy Polaków. Z jednej strony pomyślana jest jako próba wykorzystania zjawiska masowej imigracji dla promocji Polski i polskiej kultury, z drugiej - ma przysłużyć się poprawie wizerunku Polaków, cenionych jako pracownicy, ale postrzeganych głównie jako tania siła robacza.

Program Sezonu będzie się koncentrował wokół wydarzeń i projektów podkreślających atrakcyjność, kreatywność i bogactwo polskiej kultury.

Organizatorzy nie chcą, by Sezon był tylko jednorazową prezentacją polskiej kultury na Wyspach, lecz by służył nawiązaniu trwałych kontaktów między polskimi a brytyjskimi twórcami i instytucjami artystycznymi.

Na program Sezonu złożą się wystawy sztuki dawnej i współczesnej, prezentacje dzieł z polskich kolekcji muzealnych, prac młodych współczesnych projektantów, a także koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i współczesnej, przeglądy filmów, spektakle teatralne, konferencje i seminaria.

Planowane są też publikacje promujące poszczególne dziedziny polskiej kultury współczesnej (film, wzornictwo, architektura), a także imprezy popularne - pokazy mody czy regaty wioślarskie na Tamizie.

W Anglii imprezy organizowane w ramach Sezonu odbywać się będą m.in. w Londynie, Liverpoolu, Birmingham, Manchesterze, Canterbury, Oxfordzie, Cambridge, Norwich i w Bristolu. W Szkocji w Edynburgu, Glasgow, Dundee, Inverness, Kirkwall, w Walii w Cardiff, Aberystwyth, a w Irlandii Płn. - w Belfaście.

Ze względu na dużą liczbę planowanych projektów, ich rangę i zasięg Sezon Polski w W. Brytanii 2009-2010 jest wyjątkową i największą z dotychczasowych prezentacji polskiego dorobku kulturalnego na Wyspach.

Z myślą o pobudzeniu polsko-brytyjskich kontaktów kulturalnych Instytut Adama Mickiewicza od pewnego czasu organizuje wizyty studyjne dla brytyjskich specjalistów z W. Brytanii w Polsce. W ciągu ostatniego 1,5 roku przyjechało ponad 150 osób - dyrektorów muzeów i festiwali, kuratorów i dziennikarzy.

Znaleźli się wśród nich przedstawiciele najbardziej wpływowych i prestiżowych instytucji, takich jak National Gallery w Londynie, Henry Moore Foundation, V&A Museum, Edinburgh International Festival, Tate Gallery, National Theatre.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu