Emilewicz: w pierwszej połowie 2020 r. przedstawimy pakiet proinwestycyjny

  • PAP
opublikowano: 09-12-2019, 15:38
aktualizacja: 09-12-2019, 17:33

W pierwszej połowie 2020 r. przedstawimy pakiet proinwestycyjny, który będzie jednym z elementów polityki rządu, nastawionej na wzrost innowacyjności gospodarki - powiedziała w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Z budżetu UE po roku 2021 Polska otrzyma na inwestycje innowacyjne ok. 60 mld zł.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

Minister podczas konferencji podkreśliła, że m.in. dzięki zmianie legislacji oraz uproszczeniu procedur ubiegania się o dotacje, w Polsce znacząco wzrosły nakłady na badania i rozwój. W 2018 roku wzrost ten - jak wskazała - wyniósł 27,7 proc. "To jednak dopiero początek, a przyjęty kurs na innowacyjność wymaga, by objęła ona wszystkie sektory naszej gospodarki i społeczeństwa" - powiedziała Emilewicz.

Dodała, że zwiększeniu innowacyjności służyć na polityka rządu oparta na czterech filarach: cyfryzacji 4.0, wsparciu kompetencji Polaków, zielonej gospodarce, inwestowaniu w start-upy oraz nowe technologie.

Obecny na poniedziałkowej konferencji wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wskazał, że obecnie "suwerenność kraju w dużej mierze zależy od potencjału technologicznego i intelektualnego". Dlatego - jak podkreślił - "zabiegamy o to, aby zatrzymać elitę młodego pokolenia, a nawet więcej, żeby odwrócić wektor drenażu mózgów, tak aby do Polski napływali najzdolniejsi naukowcy i przedsiębiorcy z całego świata" - powiedział. Dodał, że "budowanie zrównoważonego i dynamicznego rozwoju wymaga współpracy międzysektorowej i porozumienia wielu środowisk i instytucji".

Z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że, "choć trwają jeszcze negocjacje nowego budżetu Unii Europejskiej, to już teraz możemy powiedzieć, że po 2021 roku na inwestycje w innowacyjne rozwiązania będziemy mogli przeznaczyć ponad 60 miliardów złotych".

Wsparcie dla polityki nastawionej na proinnowacyjność zapowiedział również szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Wskazał, że "stawia na dialog z biznesem, żeby nie tylko rozmawiać, ale również słuchać".

Minister Emilewicz, powiedziała, że wspólnie z resortem finansów opracowywany jest m.in pakiet proinwestycyjny, który ma wprowadzić ulgę na automatyzację dla firm inwestujących w cyfryzację i robotyzację a także w badania i rozwój. "Chcielibyśmy, by każda złotówka zainwestowana przez przedsiębiorców skutkowała 2,5 zł odliczeń od podatku CIT - wskazała szefowa resortu rozwoju.

Zaznaczyła, że przy przygotowaniu pakietu eksperci biorą pod uwagę rozwiązania stosowane w innych krajach, m.in. w Singapurze, Korei Południowej czy Malezji.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Uczestnicy spotkania wśród priorytetów wskazali m.in. wdrażanie sztucznej inteligencji, wsparcie dla przedsiębiorców inwestujących w rozwój technologiczny firm, a także w podnoszenie kompetencji pracowników. Zapowiedzieli również uporządkowania przepisów, zwiększenia przejrzystości prawa dla firm oraz cyfryzacji procesów związanych z ochroną własności oraz wsparcie dla przedsięwzięć związanych z ekologią. Np. większa pula pieniędzy przeznaczona zostanie m.in. na działania korzystne dla osiągnięcia celu zeroemisyjności i niwelowanie dopłat do inwestycji, które stoją w sprzeczności z tym celem.

Podkreślili, że przez ostatnie cztery lata wprowadzono m.in. program Start In Poland, system ulg na B+R i IP BOX, a w ramach funduszy strukturalnych zrealizowano wiele niestandardowych i przełomowych działań takich jak uruchomienie Sieć Łukasiewicza - trzeciej największej sieć badawczej w Europie. Składa się na nią 38 instytutów badawczych, które współpracują zarówno z start-upami, małymi i średnimi firmami jaki i wielkimi koncernami.

Jak czytamy w informacji przygotowanej przez resort rozwoju, pozytywne oddziaływanie tych wszystkich proinnowacyjnych zmian i instrumentów na gospodarkę potwierdza m.in. wzrost nakładów na B+R a także liczba firm, które decydują się na takie wydatki. W 2018 roku - jak czytamy w informacji - takich przedsiębiorstw było 5.779, czyli o 13,3 proc. więcej niż w roku 2017.

Zaznaczono, że w 2018 r. w działalność B+R zaangażowanych było 266.283 osób, co oznacza wzrost w porównaniu do 2017r. o 11,3 proc. Podkreślono również, że po raz pierwszy liczba pracowników badawczo-rozwojowych zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw była wyższa niż zatrudnionych w sektorze szkolnictwa wyższego.

W 2018 r. z tej ulgi skorzystało 951 podatników CIT oraz 893 podatników PIT (łącznie 1844 podatników), co oznacza, że z ulgi skorzystało blisko prawie 65% więcej podmiotów gospodarczych niż w roku 2017. Łącznie, odliczono od podstawy opodatkowania 1.854 mln złotych, a koszt ulgi dla budżetu wyniósł 352 mln złotych. Tę kwotę firmy mogły przeznaczyć np. na inwestycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu