Emocjonujący weekend

Marcin Kiepas
opublikowano: 13-09-2010, 10:00

Komitet Bazylejski ds. Nadzoru Finansowego przyjął porozumienie ws. nowych wymogów kapitałowych dla banków, dając jednocześnie im sporo czasu na ich wdrożenie. Inflacja w Chinach wzrosła w  sierpniu, a dynamika sprzedaży i produkcji w tym samym miesiącu okazała się wyższa od prognoz. Nie spotkało się to jednak z reakcją Ludowego Banku Chin. Zapadła też decyzja ws. sprzedaży akcji BZ WBK. Jednym słowem, inwestorzy mają za sobą emocjonujący weekend.

Bazylea III

W niedzielę Komitet Bazylejski przyjął porozumienie w sprawie nowych zasad regulacji sytemu bankowego (Bazylea III). Oznacza to konieczność podwyższenia przez banki minimalnego wskaźnika wypłacalności do 4,5 proc. (obecnie 2 proc.) oraz posiadania kapitału buforowego w wysokości 2,5 proc. aktywów. Ustalenie te w istotny sposób nie odbiegały od rynkowego konsensusu. Inwestorów ucieszyło natomiast to, że Komitet Bazylejski dał bankom czas na wprowadzenie tych regulacji aż do końca 2019 r. (oczywiście, jeżeli nowe regulacje zostaną zatwierdzone na szczycie G20 w listopadzie).

Deutsche Bank poszukuje kapitału

W weekend potwierdziły się piątkowe doniesienia agencyjne, że Deutsche Bank poszukuje kapitałów. Największy niemiecki bank wyemituje nowe akcje o wartości 9,8 mld EUR, żeby przejąć Deutsche Postbank (obecnie ma 30 proc. akcji tego banku) oraz zwiększyć kapitały własne i tym samym sprostać nowym regulacjom bankowym. Przedstawiciel niemieckiego związku banków poinformował w poprzednim tygodniu, że sektor bankowy w tym kraju będzie potrzebował 105 mld EUR dodatkowych kapitałów, żeby sprostać nowym wymaganiom kapitałowym. O ile jeszcze przed weekendem wywołało to obawy inwestorów, o tyel stosunkowo długi czas na wprowadzenie nowych regulacji powoduje, że staje się to neutralną wiadomością. 

BZ WBK dla Hiszpanów

Emocje polskiego sektora bankowego, a także rodzimych inwestorów, bardziej niż spotkanie Komitetu Bazylejskiego rozgrzewała informacja o sprzedaży BZ WBK. Irlandzki Allied Irish Banks, co zostało ogłoszone w piątek po zakończeniu sesji w Warszawie, zdecydował o sprzedaży 70,36 proc. akcji Banku Zachodniego WBK hiszpańskiemu Santanderowi za sumę 2,9 mld EUR. W pakiecie AIB sprzedał też udziały w BZ WBK AIB AM za kwotę 150 mln EUR.

Takie rozstrzygnięcie powinno ucieszyć wszystkich (może z wyjątkiem polskiego rządu). Z punktu widzenia klientów banków w Polsce, nic się nie zmieni. Z punktu widzenia samych banków, też nic się nie zmieni. BZ WBK będzie miał ten sam udział w bankowym torcie. Dla akcjonariuszy BZ WBK stosunkowo wysoka cena kupna akcji przez Santander oznacza wzrost wyceny banku na giełdzie. Cieszyć też powinni się akcjonariusze PKO BP, którzy w związku z nieudaną próbą akwizycji mogą liczyć na wypłatę dywidendy.

Optymistyczne wieści z Chin

Opublikowane w sobotę sierpniowe dane z Chin wywołały emocje zanim jeszcze inwestorzy je poznali. Wszystko za sprawą przesunięcia ich publikacji z poniedziałku na sobotę. Dane ostatecznie nie wzbudziły sensacji. Nie było gwałtownego przyśpieszenia inflacji konsumenckiej, o czym spekulował rynek, uzasadniając tezę o ewentualnej podwyżce stóp procentowych. W sierpniu inflacja wzrosła do 3,5 proc. r/r z 3,3 proc. r/r w lipcu, co mieściło się w przedziale prognoz (Reuter prognozował 3,4 proc. r/r, Bloomberg 3,5 proc. r/r). Wprawdzie roczna dynamika produkcji przyśpieszyła do 13,9 proc. (prognoza: 13 proc. r/r), sprzedaży detalicznej do 18,4 proc. r/r (prognoza: 17,8 proc. r/r), a wartość udzielony nowych kredytów sięgnęła 545,2 mld CNY (prognoza: 500 mld CNY), podczas gdy we wszystkich trzech przypadkach oczekiwano niższych odczytów niż przed miesiącem, jednak skala odchylenia znacząco nie odbiegała od historycznej średniej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z powyższych danych, zwłaszcza jeżeli się je zestawi z opublikowanym w piątek raportem o wynikach handlu zagranicznego Chin, można jednak wyciągnąć jakieś wnioski. Mianowicie, dane wskazują na wyraźne ożywienie popytu wewnętrznego. Dlatego wszystkie obawy o zbyt silne hamowanie wzrostu gospodarczego w II połowie 2010 roku wydają się być przesadzone.

Optymizm na rynku

Inwestorzy pozytywnie przyjęli zarówno ustalenia Komitetu Bazylejskiego, uznając je za mniej restrykcyjne niż zakładano, jak i sierpniowe raporty makroekonomiczne z Chin. Przełożyło się to zarówno na umocnienie euro, funta i australijskiego dolara wobec dolara amerykańskiego, jak i na umocnienie złotego w relacji do głównych walut. Wobec euro osłabił się natomiast jen i szwajcarski frank. Mocne dane z Chin wyraźnie wsparły ceny miedzi, które w poprzednim tygodniu znalazły się pod lekką presją podaży, cofając się do 7472 USD w piątek na zamknięciu. Podrożała także ropa.

Poniedziałkowe kalendarium

Poniedziałkowe kalendarium jest praktycznie puste. Inwestorzy poznają jedynie lipcowe dane o produkcji przemysłowej dla Strefy Euro. Rozpoczynający się tydzień będzie jednak obfitował w publikacji makroekonomiczne, mogące stać się potencjalnymi impulsami dla rynków. Wśród tych najważniejszych znajdzie się publikacja indeksów ZEW, NY Empire State, Fed z Filadelfii i Uniwersytetu Michigan. Amerykańskich danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, czy też wyniki posiedzenia Narodowego Banku Szwajcarii.

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane