Czytasz dzięki

Esaliens ozłocił globalne zasoby

opublikowano: 27-04-2020, 22:00

Przez lata polskie TFI prowadziły trzy fundusze otwarte powiązane z rynkiem złota. W tym roku na rynek wchodzi już drugi taki produkt.

Hossa na rynku złota rozgrzewa nie tylko inwestorów, ale również tych, którzy chcą na inwestorach zarobić. Najpierw Generali Investments TFI uznało, że fundusz Generali Akcje Daleki Wschód nie ma przyszłości i w styczniu 2020 r. przekształciło go w Generali Złota.

Kwiecień to miesiąc, w którym na podobny ruch zdecydowało się Esaliens TFI. Do kasacji poszedł tam Esaliens Globalnych Zasobów, który zmienił się w Esaliens Gold. W efekcie liczba funduszy otwartych z ekspozycją na rynek złota wzrosła w 2020 r. z trzech do pięciu. Przez lata produkty o takim profilu można było znaleźć tylko w ofercie Investors TFI, Quercus TFI i PKO TFI. Esaliens Gold jest najbliższy PKO Akcji Rynku Złota.

Ekspozycję na kruszec będzie dawał przez akcje spółek specjalizujących się w wydobyciu, przetwarzaniu i handlu metalami szlachetnymi. O ile jednak TFI największego polskiego banku dobiera je do portfela samodzielnie, to Esaliens będzie po prostu przekazywał pieniądze klientów do operującego na tym rynku zagranicznego funduszu Franklina Templetona.

Fundusze Generali i Investors też kupują jednostki funduszy zagranicznych, ale z dużą ekspozycją na fundusze kupujące złoto w sztabach. Quercus podobnie jak PKO inwestuje bez pośredników, ale jako jedyny ekspozycję na rynek złota uzyskuje przez kontrakty terminowe.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane