Czytasz dzięki

Estoński CIT nie wzmocni tarczy antykryzysowej

opublikowano: 20-03-2020, 14:20

W specustawie antykryzysowej nie zmieści się projekt estońskiego CIT, zapowiadany w expose premiera. Pilniejsze są inne rozwiązania podatkowe.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie w Ministerstwie Finansów (MF), w przygotowywanym naprędce projekcie specustawy zwanej tarczą antykryzysową nie zmieści się pomysł specjalnych ulg w podatku dochodowym dla małych i mikrofirm.  Obiecany jesienią 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego tzw. estoński CIT  miał umożliwić małym spółkom płacenie podatku dochodowego CIT dopiero w momencie wypłaty zysku właścicielom w formie dywidendy. Zyski reinwestowane, przeznaczane na kolejne cele rozwojowe, nie byłyby opodatkowane.  Rozwiązanie takie doskonale sprawdziło się np. w Estonii, dając firmom realne ulgi fiskalne i motywacje inwestycyjne. Rząd szacował, że roczna wartość oszczędności dla przedsiębiorców sięgałaby 3,5 mld zł.

Ministerstwo Finansów
Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów fot. WM, Puls Biznesu

MF jakiś czas temu informowało, że projekt ma być gotowy i przedstawiony na początku kwietnia 2020 r. Obecnie w ministerstwie trwają gorączkowe prace nad podatkową częścią zapowiedzianego w środę 18 marca przez premiera i prezydenta pakietu nazwanego tarczą antykryzysową czyli propozycjami wsparcia dla firm które ucierpią z powodu epidemii koronawirusa. Zasadnym może być więc oczekiwanie w tej sytuacji włączenia projektu estońskiego CIT do projektu tarczy, tym bardziej, że prace nad nim trwają już kilka miesięcy. Tak się jednak nie stanie.

- Projekt estońskiego CIT nie będzie częścią pakietu tarczy antykryzysowej. Dlatego, że rozwiązania podatkowe które mają wejść do tarczy są pilniejsze i ich opracowanie jest w tej chwili naszym priorytetem. Łączenie estońskiego CIT z podatkowymi rozwiązaniami tarczy mogłoby nie przynieść dobrych rezultatów. Nie rezygnujemy z zapowiedzianego przez premiera estońskiego CIT ale jego projekt przedstawimy zapewne w późniejszym terminie niż początek kwietnia – mówi „PB” osoba zbliżona do kierownictwa MF.

Projekt tarczy zapewne w trybie pilnym zostanie uchwalony przez parlament.
W najbliższy poniedziałek ma się nim zająć Rada Dialogu Społecznego (dawna Komisja Trójstronna) a we wtorek ma go przyjąć Rada Ministrów.
 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy