Euforia maluchów

AS
opublikowano: 11-03-2010, 10:15

Mniejsze spółki szaleją. Ich indeksy na GPW czy Wall Street biją właśnie nowe rekordy hossy. Zwraca na to uwagę Wojciech Białek z CDM Pekao i Tomasz Jerzyk z DM BZWBK.

Blue chipy jakby stanęły w miejscu. Tymczasem mniejsze spółki nadrabiają jesienne zaległości do blue chipów. Ich indeksy ustanawiają właśnie nowe szczyty w trwającej od lutego (na GPW) czy marca (w USA) mocnej fali wzrostowej.

Indeksy: mWIG40, a zwłaszcza sWIG80 przodują nie tylko na czwartkowej sesji, ale biją o głowę WIG20 od początku roku. Wzrosły odpowiednio o 3 i 8 proc. Dla porównania indeks blue chipów wzrósł od stycznia od zaledwie 0,9 proc.

Co na to analitycy?
- W segmencie małych spółek można doszukać się na wykresach hiperbol wzrostowych, które bez wątpienia muszą cieszyć posiadaczy akcji, ale z drugiej strony wskazuje na fazy przynajmniej selektywnego hurra optymizmu – zauważa w komentarzu Tomasz Jerzyk, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Na siłę krajowych i zagranicznych maluchów zwrócił też uwagę Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao.
„Po raz pierwszy od końca drugiej dekady stycznia sWIG-80, czyli indeks cen akcji małych spółek z GPW, ustanowił w miniony piątek nowe maksimum w ramach cyklicznej zwyżki trwającej od lutego 2009. Ta sztuka nie udała się na razie indeksowi cen akcji największych polskich spółek – WIG-20 pozostaje poniżej styczniowego szczytu. Co ciekawe z identyczną sytuacją mamy do czynienia w USA” - czytamy w jednym z ostatnich komentarzy znanego analityka.
Białek zauważa, że za oceanem ustanawianie nowych cyklicznych szczytów wznowił w minionym tygodniu indeks Russell 2000 reprezentujący zachowanie cen akcji drugiego i trzeciego tysiąca największych spółek w USA. Tymczasem ceny „blue chipów” – patrz wartość średniej przemysłowej Dow Jonesa - pozostają poniżej styczniowego szczytu.

Co dalej? Analiza techniczna, po przebiciu rocznych szczytów przez sWIG80, wysyła optymistyczne sygnały. Ale obaw nie brakuje.
- Zachowywałbym szczególną ostrożność w przypadku inwestowania w tego typu spółki, ze względu na silne wcześniejsze wzrosty, niejednokrotnie przekraczające ponad 1000 proc. w ostatnich 52 tygodniach – ostrzega Tomasz Jerzyk, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Euforia maluchówEuforia maluchów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Euforia maluchów