Euroland: zaufanie konsumentów najniżej od ośmiu miesięcy

opublikowano: 28-06-2018, 11:48
aktualizacja: 28-06-2018, 11:53

Konsumenci w strefie euro martwią się o perspektywy gospodarki w obliczu nasilających się napięć handlowych i rosnących cen ropy naftowej.

Wskaźnik koniunktury opracowywany przez Komisję Europejską spadł w czerwcu 2018 r. do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, a optymizm w gospodarce znalazł się najniżej od maja 2017 r. Szersza miara zaufania, która obejmuje firmy, spadła  szósty miesiąc z rzędu, choć pozostaje nadal na stosunkowo wysokim poziomie.

Europejski Bank Centralny podkreślił zagrożenia wynikające z napięć handlowych, a w czwartek powiedział, że "ryzyko dla globalnej aktywności z powodu powszechnego wzrostu protekcjonizmu może być znaczące",

Zaledwie dzień wcześniej gubernator Banku Anglii Mark Carney powiedział, że ostatnie wydarzenia dotyczące wojny handlowej zniszczą "siłę globalnej gospodarki”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euroland: zaufanie konsumentów najniżej od ośmiu miesięcy