Europejski nadzór ostrzega przed wzrostem ryzyka systemowego dla banków

opublikowano: 25-01-2023, 15:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego (ESRB) ostrzegła w środę, że problemy wynikające z możliwego pogorszenia sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych mogą przekształcić się w większe systemowe ryzyko dla banków, co może spowodować konieczność pozyskania przez nie kapitału, informuje Reuters.

- Sektor [nieruchomości komercyjnych – red. pb.pl] jest obecnie narażony na ryzyka cykliczne związane z podwyższoną inflacją, zaostrzeniem warunków finansowych ograniczających możliwości refinansowania istniejącego zadłużenia i zaciągania nowych kredytów oraz wyraźnym pogorszeniem perspektyw wzrostu – poinformował ESRB, którego przewodniczącą jest Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego.

Christine Lagarde, fot. Bloomberg
Christine Lagarde, fot. Bloomberg

ESRB wydał nową rekomendację dla władz państw Unii Europejskiej, aby monitorowały ryzyko i skłoniły banki do właściwego oszacowania zabezpieczenia i utworzenia adekwatnych rezerw.

Reuters przypomina, że nadzór od dawna alarmuje w tej sprawie. Wskazuje, że po długim okresie boomu rynek nieruchomości komercyjnych znalazł się w punkcie zwrotnym i stał się szczególnie wrażliwy na cykliczne osłabienie, nasilone przez zmianę w wykorzystaniu biur będącą skutkiem pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane