Czytasz dzięki

Fed podnosił stopy za szybko? Jest kontra

opublikowano: 24-06-2019, 15:38

Donald Trump skrytykował na Twitterze władze Rezerwy Federalnej. Wytknął, że stopy procentowe podnoszono zbyt szybko. Jakie są fakty?

Prezydent Stanów Zjednoczonych w swoim stylu skrytykował Fed, który nosi się co prawda z zamiarem obniżki stóp procentowych, ale zdaniem Donalda Trumpa, cykl podwyżek był zbyt szybki i niekorzystny zarówno dla rynku akcji, jak i gospodarki.

Wypowiedź Donalda Trumpa zweryfikował Charli Bilello, inwestor publikujący ciekawe statystyki na Twitterze.

Jak podkreślił, Fed utrzymywał stopy procentowe na poziomie 0 proc. przez 7 lat (między grudniem 2008 r. a grudniem 2015 r.) - i był to zdecydowanie najdłuższy okres taniego pieniądza w historii.

Kiedy cykl podwyżek w końcu się zaczął, czyniono je skrajnie powoli - realna stopa procentowa Fedu (a więc nominalna pomniejszona o inflację), stała się dodatnia zaledwie we wrześniu ubiegłego roku. Poniżej zera realna stopa znajdowała się przez 124 miesiące (najdłużej w historii).

Poprzednio rekordowo długi okres taniego pieniądza trwał 39 miesięcy - od października 2001 do grudnia 2004 r., a wielu ekspertów uważa, że był on przyczyną bańki na rynku nieruchomości w 2006 r. 

Tymczasem okres taniego pieniądza, zakończony w 2018 r., trwał 7 lat (124 miesiące), a obecnie ekspansja amerykańskiej gospodarki będzie najdłuższa w historii, a stopa bezrobocia spadła do poziomu najniższego od 50 lat, przypomina Charlie Bilello.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane