Fiasko rozmów Chiny-USA o chińskich tekstyliach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-08-2005, 14:55

Fiaskiem zakończyła się w środę w Pekinie kolejna, czwarta tura rozmów amerykańsko-chińskich, dotyczących ograniczenia rosnącego eksportu tekstyliów z Chin na rynek USA. Negocjatorzy mieli nadzieję, że dojdą do porozumienia przed spotkaniem prezydentów obydwu krajów w Białym Domu w przyszłą środę.

Fiaskiem zakończyła się w środę w Pekinie kolejna, czwarta tura rozmów amerykańsko-chińskich, dotyczących ograniczenia rosnącego eksportu tekstyliów z Chin na rynek USA. Negocjatorzy mieli nadzieję, że dojdą do porozumienia przed spotkaniem prezydentów obydwu krajów w Białym Domu w przyszłą środę.

    Według jednego z czołowych lobbystów, przewodniczącego Amerykańskiej Krajowej Rady Organizacji Włókienniczych Cassa Johnsona, obydwu stronom nie udało się nawet zniwelować najmniejszych rozbieżności.

    Import tekstyliów z Chin do USA był według amerykańskich danych w pierwszej połowie tego roku wyższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku o 32 procent, w tym w pierwszym kwartale br. - aż o 54 procent. Rząd USA wprowadził czasowe kwoty importowe na te artykuły, ograniczając skalę wzrostu importu niektórych wyrobów tekstylnych z Chin do 7,5 procent w skali roku aż do 2008 r. Amerykańscy producenci domagają się jednak dalszych ograniczeń.

    Była to już czwarta tura amerykańsko-chińskich negocjacji w sprawie tekstyliów - poprzednie spotkanie miało miejsce w San Francisco 16 i 17 sierpnia.

    W poniedziałek doszło do fiaska podobnych negocjacji, prowadzonych z Unią Europejską, podczas których Chiny zachowały sztywne stanowisko, powołując się na zasady wolnego rynku, zgodne z ideami Światowej Organizacji Handlu (WTO), której są członkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane