Czytasz dzięki

Fiński minister finansów przestał być szefem partii

DI, PAP
opublikowano: 11-06-2016, 19:33

Uczestnicy zjazdu współtworzącej rząd Finlandii konserwatywnej partii Koalicja Narodowa (KOK) odwołali w sobotę ze stanowiska jej przewodniczącego ministra finansów Alexandra Stubba, co miałoby służyć zwiększeniu poparcia wyborców dla tego ugrupowania.

Większością 441 wobec 361 głosów zadecydowano, że Stubba zastąpi w roli szefa partii dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Petteri Orpo. Po głosowaniu Orpo oświadczył, że przejmie także resort finansów.

Stubb, w latach 2014-15 premier Finlandii, był ostatnio coraz bardziej krytykowany zarówno za pogarszające się wyniki sondażowe KOK, jak i za zbytnie ustępstwa na rzecz dwóch pozostałych partii koalicji rządowej. Jego zwolennicy mieli nadzieję, że ten jeden z najpopularniejszych w ubiegłych latach fińskich polityków poprowadzi konserwatystów do wyborczego zwycięstwa, ale nie udało mu się wzbudzić entuzjazmu trapionego recesją społeczeństwa.

Jak się przewiduje, Finlandia będzie miała w bieżącym roku najgorsze wyniki gospodarcze w całej Unii Europejskiej - nie licząc Grecji.

46-letni Orpo ma opinię polityka pojednawczego, lecz bez większego doświadczenia w sprawach międzynarodowych. Zyskał sobie powszechne uznanie za sprawne reagowanie na kryzys migracyjny.

Fińska koalicja rządowa, którą poza konserwatystami tworzą partia Centrum premiera Juhy Sipili i nacjonalistyczne ugrupowanie Finowie, przeszła w ubiegłym roku poważny kryzys, ale od tego czasu pomyślnie kontynuuje reformy prawa pracy i służby zdrowia oraz dyscyplinowanie budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane