Firmy zyskałyby na propozycji KE

opublikowano: 26-09-2018, 22:00

Zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy obniżyłoby koszty działania przedsiębiorstw — uważa Konfederacja Lewiatan.

Od 1996 r. wszyscy Europejczycy przestawiają zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, a następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r. Według Komisji Europejskiej (KE) 84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu.

W konsultacjach publicznych w tej sprawie uczestniczyło 4,6 mln unijnych obywateli. Respondenci nie chcą przestawiać zegarków dwa razy do roku, bo — ich zdaniem — wpływa to negatywnie na zdrowie i nie przynosi oszczędności energii. Pod koniec sierpnia KE zapowiedziała, że przedstawi propozycję nowelizacji dyrektywy dotyczącej zniesienia zmiany czasu. Pracodawcy uważają, że wejście w życie pomysłu brukselskich urzędników mogłoby wpłynąć korzystnie na obniżenie kosztów funkcjonowania firm.

— Przy wprowadzaniu wspomnianej zmiany należy utrzymać jednolitość czasu w całej Unii Europejskiej. Inaczej koszty funkcjonowania firm w różnych reżimach czasowych przewyższą korzyści wynikające z ustalenia jednolitego rocznego czasu w ramach państwa członkowskiego — mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Zwraca uwagę, że nowa dyrektywa, nad którą pracuje KE, będzie wiążąca dla wszystkich państw członkowskich.

— Nie skomplikuje w żaden sposób funkcjonowania przedsiębiorstw działających np. w sektorze transportu — zaznacza Grzegorz Baczewski.

Aby propozycja KE mogła wejść w życie, muszą zgodzić się na nią państwa członkowskie w Radzie UE i Parlament Europejski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu