Fiskus chce wydoić zagraniczne fundusze

opublikowano: 13-02-2012, 00:00

Resort finansów odmawia zagranicznym funduszom wiążących interpretacji podatkowych.

Doradcy podatkowi działających w Polsce zagranicznych funduszy inwestycyjnych skarżą się, że ich klienci są dyskryminowani przez Ministerstwo Finansów (MF).

— Resort finansów nie chce wydawać indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących spełniania przez zagraniczne fundusze inwestycyjne warunków uprawniających do zwolnienia z podatku dochodowego w Polsce. Mieliśmy już do czynienia z czterema takimi przypadkami. Powoduje to brak pewności funduszy co do ich sytuacji podatkowej, ograniczając zainteresowanie inwestowaniem — mówi Patrycja Goździowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii prawnej Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy. Praktyki MF potwierdza Agata Oktawiec, starszy menedżer w PwC.

— Dostaliśmy dziesięć odmów wydania wiążących interpretacji podatkowych na rzecz klientów. Ministerstwo chce chyba w ten sposób zniechęcić zagraniczne fundusze do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego w Polsce. To nic innego jak dyskryminacja — uważa Agata Oktawiec.

Ustawa o CIT wskazuje sześć warunków, które musi spełnić zagraniczny fundusz, aby uzyskać prawo do zwolnienia z 19-procentowego podatku dochodowego w naszym kraju. Fundusze zagraniczne występują więc o interpretację, aby mieć całkowitą pewność, że jeśli spełniają wszystkie warunki, to fiskus nie zakwestionuje im zwolnienia z podatku, np. od wypłacanych dywidend. W przypadku braku wiążącej interpretacji nie mają tej gwarancji.

— Bez posiadania wiążącej interpretacji nikt nie zdecyduje się na zastosowanie zwolnienia podatkowego, ponieważ byłoby to bardzo ryzykowne. Odmawiając wydania indywidualnej interpretacji, MF zwiększa wpływy budżetowe kosztem zagranicznych funduszy — mówi Agata Oktawiec.

MF argumentuje, że nie jest zobowiązany do wydawania interpretacji zagranicznym funduszom, ponieważ musiałoby interpretować… przepisy zagranicznych ustaw podatkowych.

— Zagraniczne fundusze inwestycyjne muszą stosować przepisy obowiązujące w krajach, w których mają siedzibę. Konstrukcja zwolnienia z podatku oparta została na odniesieniu do warunków, na jakich instytucje te działają w państwach siedziby, siłą rzeczy regulacje te stają się elementem stanu faktycznego podlegającego ocenie polskich organów skarbowych. MF bezpodstawnie więc odmawia wydawania interpretacji — dodaje Patrycja Goździowska. Doradcy podatkowi zapowiadają skargi do sądów. Odmowa wydawania interpretacji to kolejna bariera stawiana przed zagranicznymi funduszami przed polski rząd. Komisja Europejska twierdzi, że uzależnienie zwolnienia podatkowego dla zagranicznych funduszy od spełnienia kilku warunków jest dyskryminujące. MF niedawno odpowiedziało Brukseli, że żadnej dyskryminacji nie zauważa. Komisja Europejska zastanawia się nad dalszymi krokami w tej kwestii. Niewykluczone jest zaskarżenie Polski do ETS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane