Fiskus ulży niewielu przedsiębiorcom

opublikowano: 25-02-2016, 22:00

Około 700 zł rocznie mogą zaoszczędzić małe firmy na planowanych przez MF zmianach podatkowych. Ale tylko te, które płacą CIT.

Mniejszym firmom ma być lżej. Do 15 proc. rząd chce obniżyć im podatek dochodowy, począwszy od przyszłego roku. Deklaracje w tej sprawie zapowiedziane w exposé premier Beaty Szydło mają już postać oficjalnego projektu. Jednak korzystnego tylko dla części przedsiębiorców zaliczanych do tzw. małych podatników.

Marek Wiśniewski

O 4 pkt. proc. mniej

Minister finansów Paweł Szałamacha ogłosił w czwartek, że skierowany do konsultacji projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych(CIT) ma pomóc podatnikom, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji są główną barierą w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Pomoc to właśnie wspomniana stawka 15 proc.

Adresatami wsparcia mają być ci z rocznymi przychodami ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT) do równowartości w złotych 1,2 mln EUR oraz podatnicy rozpoczynający działalność. I tylko takie firmy, które są podatnikami CIT. Obecnie płacą go w wysokości 19 proc. Minister wyliczył, że z nowego przywileju może skorzystać ok. 90 proc. podatników CIT (analizą objęto 393 tys. z nich, którzy w 2014 r. osiągnęli przychód mieszczący się w limicie 1,2 mln EUR). Obniżki nie przewidziano dla małych przedsiębiorców, prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

Nadal będą płacić PIT według skali podatkowej (ze stawkami 18 i 32 proc.) albo liniowy 19 proc., niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych to ponad 1,7 mln podatników PIT, wynika z oceny skutków regulacji dołączonej do projektu. Na koniec 2015 r. w rejestrze REGON wpisanych było 2,97 mln jednoosobowych działalności gospodarczych, w tym firm rozliczających się z fiskusem ryczałtami, np. kartą podatkową. Dla porównania zeznania CIT-8 za 2014 r. złożyło 434 tys. podatników CIT.

Metoda na przekształcenia

Projektodawca ma też sposób na tych, którzy dla nowego uprawnienia pokuszą się o przekształcenia spółek, np. ich dzielenie. Nie skorzystają oni z niższej stawki w dwóch pierwszych latach od wprowadzenia takich zmian. To samo czeka podatników PIT, którzy zechcą zmienić swój status na podatników CIT. Nie wiadomo zresztą, czy takie decyzje będą dla nich faktycznie opłacalne. Nie tylko z uwagi na koszty założenia spółki osoby prawnej.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— W spółkach podlegających CIT podatek jest płacony na dwóch poziomach, od dochodów spółki i od dochodów wspólnika — mówi Mariusz Machciński, doradca podatkowy, partner w Stone & Feather Tax Advisory. Jak wyliczył, obecny podatnik CIT zyska na zmianach, bo efektywna stawka opodatkowania spadnie z ok. 34 proc. do 31 proc. Te 31 proc. to jednak podwyżka obciążeń dla osoby fizycznej po przekształceniu działalności, którą obecnie rozlicza tyko PIT, np. liniowym 19 proc.

— To ruch w dobrym kierunku, ale na razie mało znaczący — komentuje zmiany prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, członek Narodowej Rady Rozwoju.

Niewielki zysk

Według niego zmiany są skromne, m.in. dlatego, że nie obejmują dużej grupy przedsiębiorców płacących PIT. Poza tym obniżka jest niewielka i sama raczej nie może wpłynąć na większe tempo rozwoju przedsiębiorczości. Zdaniem ekonomisty, takie efekty szybciej mogłoby przynieść obniżenie podatku dla małych firm o połowę, wzorem innych państw. Na Węgrzech płacą 10 proc. Dla budżetu państwa projekt Ministerstwa Finansów (MF) nie przyniesie większych zmian, mimo rozwiązań, które mają uszczelnić system podatkowy.Planowana nowela precyzyjniej definiuje niektóre dochody podlegające PIT i CIT, w tym uzyskiwane w Polsce przez nierezydentów.

— Proponowane zmiany wydają się rozsądne, ale raczej mają niewielki efekt dla finansów publicznych — mówi prof. Stanisław Gomułka. MF obliczyło, że w pierwszym roku obowiązywania nowelizacji rozwiązania uszczelniające system podatkowy przyniosą wzrost dochodów sektora finansów publicznych w wysokości 277 mln zł. W tym samym czasie do kasy państwowej nie wpłynie 270 mln zł po obniżce CIT o 4 pkt. proc. Bilans na plus dla budżetu to 7 mln zł. Jak wyliczył prof. Stanisław Gomułka, podatnik zyska średnio ok. 700 zł rocznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane