Fotyga i Jaceniuk: Euro 2012 wydarzenie o charakterze geopolitycznym

22-05-2007, 12:46

Organizacja piłkarskich mistrzostw Europy w  2012 roku przez Polskę i Ukrainę to wydarzenie nie tylko o charakterze sportowym, ale wręcz geopolitycznym - zgodzili się ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Anna Fotyga oraz Arsenij Jaceniuk.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z Fotygą, szef ukraińskiej dyplomacji ocenił, że organizacja Euro 2012 będzie sprawdzianem zdolności integracji Ukrainy z Europą.

Można się spodziewać, że w sprawie organizacji Euro 2012 zostanie podpisana specjalna umowa międzypaństwowa między Polską a Ukrainą. Fotyga zaznaczyła, że we wtorek rozmawiała o niej z Jeceniukiem i że rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane.

Fotyga powtórzyła, że Polska wspiera aspiracje europejskie Ukrainy. Szefowa polskiej dyplomacji liczy na to, że negocjowana umowa między Unią Europejską a Ukrainą zbliży społeczeństwo ukraińskie do Unii. Dodała, że Polska opowiada się za "liberalnym reżimem wizowym, także po wejściu Polski do strefy Schengen".

Fotyga i Jaceniuk wyrazili też zadowolenie z wyników energetycznego szczytu w Krakowie. Fotyga zaznaczyła, że Polska liczy na pogłębienie współpracy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

Jaceniuk składa we wtorek oficjalną wizytę w Polsce. Spotka się jeszcze z prezydentem Lechem Kaczyńskim.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Fotyga i Jaceniuk: Euro 2012 wydarzenie o charakterze geopolitycznym