FT: Powstający rząd niemiecki rozważa podniesienie wieku emerytalnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 08:47

Powstający rząd niemiecki rozważa propozycje podniesienia wieku emerytalnego z 65 na 67 lat - pisze czwartkowy brytyjski "Financial Times". Dodaje, że takie posunięcie byłoby sygnałem reformy dla całej Europy.

Powstający rząd niemiecki rozważa propozycje podniesienia wieku emerytalnego z 65 na 67 lat - pisze czwartkowy brytyjski "Financial Times". Dodaje, że takie posunięcie byłoby sygnałem reformy dla całej Europy.

Dziennik powołując się na źródła zbliżone do tworzącej się koalicji CDU/CSU - SPD zauważa, że trwa dyskusja nad tą propozycją, która ma pomóc w rozwiązaniu problemów wynikających ze starzenia się ludności i wzrostu kosztów emerytur.

Według "FT", przedstawiciele CDU twierdzą, że zarys porozumienia w tej sprawie został już uzgodniony podczas prac wspólnych grup zajmujących się kwestiami emerytur i zasiłków. Członkowie SPD są bardziej powściągliwi - i jak pisze gazeta - podkreślają, że propozycja nadal jest rozważana, a ostateczna decyzja w tej sprawie może zapaść przed 12 listopada.

Dziennik wyjaśnia też, że choć wiele europejskich krajów stara się przeciwdziałać problemom starzejącego się społeczeństwa, Niemcy mogą być jednym z pierwszych, które podniosą wiek emerytalny.

Jak dodaje, jeśli decyzja będzie pozytywna - wiek emerytalny w Niemczech będzie wzrastał stopniowo do 2011 r. Równocześnie mają być jednak wprowadzane programy promujące zatrudnianie osób starszych i zezwalające na przejście na emeryturę w wieku 65 lat - tym, którzy będą płacić wyższe składki ubezpieczeniowe.

"FT" podkreśla też, że decyzja ta może spowodować gwałtowny sprzeciw niemieckich emerytów i pracowników. Przeciwnicy propozycji zwracają bowiem uwagę na to, że pracy dla osób starszych jest niewiele, a ci którzy przez lata płacili składki, mają prawo do emerytury w wieku 65 lat.

Patrycja Rojek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane