Gazowe obiecanki Polkomtela

opublikowano: 30-06-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firma Zygmunta Solorza zagwarantowała klientom stałą cenę gazu w całym 2022 r. Teraz zmieniła zdanie i chce podnieść cenę... siedmiokrotnie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czym Polkomtel uzasadnił złożoną klientom propozycję podniesienia ceny gazu
  • czy grupa zakupowa podjęła rozmowy ze sprzedawcą paliwa
  • jakie kroki podejmą klienci Polkomtela, jeśli jednostronnie zmieni on warunki umowy
  • jak firma Zygmunta Solorza wyjaśnia swoje postępowanie

Podkarpacki Klub Biznesu (PKB) to istniejąca od 22 lat organizacja gospodarcza, zrzeszająca dziś prawie 300 różnej wielkości przedsiębiorstw z południowo-wschodniej Polski. Już pierwsze walne zgromadzenie jej członków w marcu 2001 r. zdecydowało o utworzeniu grup zakupowych. Bardzo szybko nawiązały one współpracę z dużymi kontrahentami z różnych branż, w tym m.in. z Polkomtelem.

Multisprzedawca:
Multisprzedawca:
Polkomtel, który poprzez Grupę Polsat Plus należy do Zygmunta Solorza, jest znany przede wszystkim jako operator sieci komórkowej. Dziś nie świadczy tylko usług telekomunikacyjnych — od kilku lat zarabia także na sprzedaży prądu i gazu.
Marek Wiśniewski

Megabity, prąd i gaz

Pierwsze umowy na dostawę usług telekomunikacyjnych grupa zakupowa zrzeszająca członków PKB podpisała ze spółką Zygmunta Solorza dwie dekady temu. Współpraca była kontynuowana latami, a z czasem rozszerzono ją także o energię elektryczną (w latach 2018-20), a ostatnio również o gaz. Taka umowa została podpisana po raz pierwszy w zeszłym roku — w maju grupa zakupowa składająca się z 87 podmiotów zawarła z Polkomtelem kontrakt na zaproponowanych przez tę firmę warunkach. Spółka Zygmunta Solorza gwarantowała, że w całym 2022 r. jej kontrahenci z PKB będą kupować gaz we wszystkich grupach taryfowych po stałej, ustalonej wcześniej cenie. Porozumienie weszło w życie i dobrze funkcjonowało, ale tylko przez pierwsze miesiące tego roku.

Wojna, sankcje i ceny

— W maju Polkomtel skierował do członków grupy pisma z wnioskiem o pilne podjęcie negocjacji na temat warunków umów, a konkretnie ceny paliwa gazowego. Uzasadnił to znacznym wzrostem cen gazu na rynku oraz wstrzymaniem od 27 kwietnia dostawy paliwa z Rosji do Polski — mówi mecenas Radosław Ostrowski, wspólnik zarządzający kancelarii Axelo, który reprezentuje grupę zakupową PKB.

Sprzedawca, jak twierdzą przedstawiciele grupy zakupowej PKB, ostrzegł jednocześnie, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie nowych cen, może sam dokonać zmiany warunków umów. Wspomniał też o możliwości całkowitego wycofania się ze świadczenia usługi sprzedaży gazu.

— W naszej opinii Polkomtel nie ma możliwości jednostronnej zmiany warunków umów, a takie działanie sprzedawcy uważamy za bezprawne i naruszające dobre obyczaje — uważa adwokat kancelarii Axelo.

Negocjacje, umowy i aneksy

Mimo takiej oceny postępowania sprzedawcy członkowie grupy zakupowej PKB wyrazili gotowość podjęcia rozmów i 26 maja doszło do pierwszego spotkania.

— Strony zaczęły negocjacje, ale mimo to w połowie czerwca Polkomtel wysłał do członków grupy aneksy, a w nich propozycję nowych cen, które mają obowiązywać już od 1 lipca. Nowa cena byłaby prawie siedmiokrotnie wyższa od tej, na jaką strony się umówiły i jaką Polkomtel zagwarantował na cały 2022 r. — mówi mecenas Radosław Ostrowski.

To oburzyło przedsiębiorców z PKB. Jeśli Polkomtel zdecyduje się jednostronnie rozwiązać umowy, kancelaria Axelo złoży w imieniu swoich mocodawców skargi na firmę do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów.

Według informacji członków PKB firma Zygmunta Solorza podejmuje podobne kroki również wobec innych podmiotów, które w tym roku kupują od niego paliwo gazowe po z góry gwarantowanych cenach.

— Mimo to nadal prowadzimy rozmowy z przedstawicielami Polkomtela i nie tracimy nadziei, że spór uda się zakończyć po myśli moich klientów — mówi wspólnik kancelarii Axelo.

Poprosiliśmy Polkomtel o wyjaśnienie sytuacji i odpowiedzi na kilka pytań, m.in. o to, czy jednostronne wycofanie się z gwarancji stałej ceny uważa za zgodne z prawem, oraz czy nie obawia się, że taki krok spowoduje, że utraci liczne grono klientów, z którymi współpracuje od 20 lat.

Firma nie udzieliła nam jednak merytorycznych odpowiedzi. Arkadiusz Majewski z działu komunikacji korporacyjnej Polkomtela odpisał: „kwestie poruszone w mailu dotyczą kontraktów handlowych zawartych między spółkami i nie będziemy ich publicznie komentowali”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane