Ghelamco wyprzedaje Warsaw Spire

opublikowano: 28-09-2017, 22:00

Belgijski deweloper zbył pierwszy z biurowców flagowej inwestycji i szuka chętnych na zakup pozostałych.

Nowym właścicielem budynku B w kompleksie Warsaw Spire jest notowana na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka CA Immo. Kupiony przez nią za ponad 100 mln EUR obiekt oferuje na wynajem 21,6 tys. mkw. i jest w większości zajęty przez Frontex — Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

FRAGMENT SZERSZEGO PLANU: Sprzedaż budynku B w kompleksie Warsaw Spire to dopiero początek. Ghelamco ujawnia, że chce znaleźć nabywców także na budynek C i część wieży.
Fot. ARC

— Budynek, którego długoterminowym najemcą jest unijna instytucja, to bardzo wartościowy i ważny element naszego portfolio. Zapewnia nam stabilność finansową, co natomiast pozwala umacniać obecność w Warszawie, a także jest doskonałym dopełnieniem działań rozwojowych w Niemczech — zapewnia Frank Nickel, dyrektor generalny CA Immo. Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego, ekonomisty i eksperta rynku nieruchomości, Ghelamco sprzedało perłę w koronie — obiekt mądrze zaprojektowany i idealnie położony.

— Deweloper nie buduje wartości poprzez gromadzenie aktywów — jak wcześniej robiło to Echo Investment — ale poprzez realizowanie kolejnych inwestycji i ich komercjalizację, zatem sprzedaż wydaje się oczywista, zwłaszcza że Frontex wybuduje w Warszawie własny budynek. Ghelamco zrobiło kolejny dobry interes, a Warszawie przybyły pieniądze kolejnego zasobnego funduszu inwestycyjnego — ocenia Sławomir Horbaczewski.

Zdaniem Leona Ballarda, dyrektora w dziale rynków kapitałowych w firmie JLL, która doradzała Ghelamco przy sprzedaży, transakcja jest potwierdzeniemzainteresowania inwestorów okolicami ronda Daszyńskiego i otwiera drogę do kolejnych umów kupna/ sprzedaży obiektów komercyjnych w tym rejonie.

— Warto też zwrócić uwagę na innowacyjne podejście Ghelamco do planowania przestrzeni miejskiej. Połączenie nowoczesnej powierzchni biurowej z wieloma rodzajami udogodnień i przestrzenią publiczną placu Europejskiego tworzy wyjątkowe środowisko pracy — uważa Leon Ballard. Co ciekawe, sprzedaż budynku B to nie wszystko. Deweloper będzie szukał nabywców także na pozostałe obiekty kompleksu.

— Zgodnie ze strategią firmy, po wybudowaniu i skomercjalizowaniu obiektu wystawiamy go na sprzedaż. Chcemy także sprzedać budynek C kompleksu Warsaw Spire, natomiast w przypadku budynku wieżowego rozważamy sprzedaż jego części, dzięki czemu Ghelamco pozostanie współwłaścicielem obiektu. W przyszłym tygodniu na targach Real Expo 2017 w Monachium zaprezentujemy inwestorom oba te budynki wraz z dwiema innymi naszymi inwestycjami: Wronia 31 i Wołoska 24 — ujawnia Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkową i Wschodnią. Warsaw Spire tworzą trzy budynki: wysoka na 220 metrów wieża z iglicą oraz dwa mniejsze 55-metrowe biurowce. Ich łączna powierzchnia to 109 tys. mkw. Prace nad Warsaw Spire trwały 60 miesięcy — nieprzerwanie od połowy 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane