Giełdowy flesz

KZ, ONO
opublikowano: 05-06-2007, 00:00

JW Construction

+12,7%

Rynek zweryfikował wczoraj cenę emisyjną akcji warszawskiego dewelopera. Inwestorzy uznali, że warto zapłacić za walory JWC nawet 92,80 zł (po takim kursie zawarto pierwsze transakcje). W trakcie sesji emocje trochę opadły i przy mniejszych obrotach kurs stabilizował się w okolicach 80-82 zł. To oznacza, że kapitalizacja spółki wynosi 4,4-4,5 mld zł, a więc 3-6 proc. więcej niż konkurencyjnego Dom Development (DD). Wskaźnik cena do prognozowanego (przez analityków CDM Pekao) na 2007 r. zysku wynosi dla JWC 25, dla DD — 22. Biorąc pod uwagę portfel projektów, 1 mkw. powierzchni użytkowej, który ma wybudować JWC, inwestorzy wyce- niają na 10 tys. zł. W przypadku DD wskaźnik ten sięga 7 tys.

Instal Lublin

-5,5%

W piątek Mostostal Export poinformował o zarejestrowaniu nowej spółki zależnej pod nazwą Elekomp. Wszystko wskazuje, że to przygotowanie do kolejnej operacji zbycia aktywów giełdowych. Podobny scenariusz przerabiano już z Elektromontażem Warszawa, Budopole Wrocław i — ledwie kilka dni temu — ZEG. Czy teraz przyszła pora na Instal Lublin? To ostatnia ze spółek zależnych Mostostalu, notowana na GPW. Decyzją sądu została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej, ale być może zgłosił się inwestor gotów ratować budowlaną firmę. Na rynku spekulowano wcześniej o zainteresowaniu Instalem tzw. grupy skierniewickiej. Ale niewykluczone, że podobnie jak z ZEG, kupującym okaże się ktoś, na kogo nikt wcześniej nie stawiał.

Akcje i prawa do akcji dewelopera zaimponowały tylko w pierwszych chwilach handlu, ale i tak zdołały utrzymać indeks PB IPO blisko tegorocznego maksimum. Nasz wskaźnik, obrazujący średni zysk w debiucie z ostatnich dziesięciu ofert, spadł tylko nieznacznie i wynosi imponujące 34,4 proc. Trudno się dziwić, skoro redukcja zapisów w tych samych dziesięciu IPO w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła przeciętnie ponad 94 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu