Goldman Sachs: strefa euro będzie rosła szybciej niż USA

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 11-01-2022, 21:48

Ekonomiści banku Goldman Sachs przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch lat gospodarka strefy euro będzie rozwijać się w szybszym tempie niż amerykańska.

fot. Hannelore Foerster/Bloomberg

Prognoza amerykańskiego banku inwestycyjnego zakłada, że w 2022 r. PKB Eurolandu wzrośnie o 4,4 proc. Dla Stanów Zjednoczonych oczekiwana jest tymczasem wartość na poziomie 3,5 proc. Z kolei projekcja na rok 2023 mówi o wynikach wynoszących odpowiednio 2,5 i 2,2 proc.

Goldman Sachs podkreśla, że są dwa główne czynniki wspierające szybszy rozwój w Europie. Pierwszym jest łatwiejsza kontrola przebiegu infekcji co pozwala na uniknięcie wprowadzania długotrwałych i uciążliwych ograniczeń i restrykcji ograniczających potencjał wzrostowy. Drugim jest przewidywane utrzymanie akomodacyjnej polityki fiskalnej, w przeciwieństwie do tego co oczekuje się dla Stanów Zjednoczonych i Fed.

Goldman wskazuje również na impuls płynący ze strony uzgodnionego funduszu wspierającego odbudowę po pandemii o wartości 750 mld EUR, z którego środki będą wpływać do poszczególnych krajów przez cały 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane