GPW uruchomiła WSE IPO Partner, umowa z ukraińskim brokerem

(Tadeusz Stasiuk)
15-11-2006, 13:09

GPW uruchomiła, w celu przyciągania spółek zagranicznych na parkiet, program WSE IPO Partner.

Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła, w celu przyciągania spółek zagranicznych na parkiet, program WSE IPO Partner. Umowę o współpracy GPW podpisała z ukraińskim domem maklerskim E-Volution i liczy na to, że w ciągu kilku tygodni podpisze umowę ze spółką z Litwy.

"Giełda chce mieć spółki zagraniczne. Dlatego będziemy nawiązywać współpracę z firmami, które znają te rynki, ich specyfikę i mogą być sprzymierzeńcem giełdy w pozyskiwaniu emitentów z takich regionów jak Ukraina, Czechy, Słowacja, czy Węgry" - powiedział na środowej konferencji Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Program WSE IPO Partner skierowany jest do zagranicznych domów maklerskich.

"Firmy partnerskie mają promować nasz rynek i dokonywać selekcji przedsiębiorstw, które mogłyby być zainteresowane wejściem na GPW" - powiedział Sobolewski.

Zdaniem Aleksandra Bondara z E-Volution, GPW może być atrakcyjnym miejscem pozyskiwania kapitału przez ukraińskie spółki.

"Na rynku ukraińskim jest głód kapitału. Moim zdaniem GPW jest dla spółek ukraińskich najwłaściwszą drogą, jeśli chodzi o debiut giełdowy" - powiedział Bondar.

"Obecnie są trzy firmy, które z nami aktywnie współpracują nad tego typu projektami" - dodał, nie podając szczegółów.

Prezes GPW poinformował, że na rynku ukraińskim giełda może mieć w sumie kilku partnerów, a w ciągu kilku najbliższych tygodni prawdopodobnie zostanie podpisana tego typu umowa z partnerem z rynku litewskiego.

Sobolewski poinformował, że liczy na to, że w 2007 roku wejdzie na parkiet 5-6 spółek zagranicznych.

Pod koniec września na warszawskiej giełdzie zadebiutował czeski koncern energetyczny CEZ. Jest to 9. spółka zagraniczna notowana na GPW.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / GPW uruchomiła WSE IPO Partner, umowa z ukraińskim brokerem