Graczy interesuje stan budżetu

Rafał Benecki
01-03-2002, 00:00

Po krótkotrwałej zwyżce na rynku papierów skarbowych, wywołanej lepszymi od oczekiwanych cenami żywności za I połowę lutego, w czwartek nastąpiła stabilizacja notowań.

Przebieg sesji był spokojny, notowano obroty na przeciętnym poziomie, aktywni byli zarówno krajowi i zagraniczni inwestorzy. Nasilenie krytyki RPP, konfrontacyjne wypowiedzi polityków oraz zapowiedź ponownego rozpatrywania nowelizacji ustawy o NBP nie miały bezpośredniego wpływu na rynek. Inwestorzy oczekiwali na publikacje danych dotyczących deficytu na rachunku obrotów bieżących za styczeń.

Styczniowe wyniki nie zaskoczyły inwestorów. Deficyt wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca, jednak poprawił się w porównaniu z danymi sprzed roku. W relacji do PKB spadł do 3,9 proc. z 4,0 proc. w grudniu.

W najbliższym czasie sytuacja na rynku papierów skarbowych będzie kształtowana przez dane dotyczące podaży papierów. Informacja o wielkości emisji na marzec zostanie podana na początku przyszłego tygodnia. Inwestorzy będą koncentrować się na sytuacji budżetu i postępie w realizacji deficytu, mających wpływ na potrzeby pożyczkowe rządu. Ze względu na mały popyt konsumpcyjny oraz słabą kondycję finansową przedsiębiorstw można oczekiwać, że dynamika dochodów podatkowych budżetu będzie na niskim poziomie.

Na zamknięciu rynku spadła rentowność papierów z krótkiego końca krzywej dochodowości do 9,34 proc. Rentowność papierów pięcio- i dziewięcioletnich wyniosła odpowiednio 9,28 proc. oraz 8,36 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Graczy interesuje stan budżetu