Greenspan określił 7 głównych zagrożeń dla gospodarki USA

opublikowano: 08-11-2018, 09:35

Były przewodniczący zarządu Rezerwy Federalnej Alan Greenspan ostrzegł, że widzi szeroką gamę zagrożeń dla silnej – przynajmniej na obecną chwilę - gospodarki prezydenta Donalda Trumpa.

Kryzysy są generowane po pewnym czasie, kiedy lekceważysz, wydające się - początkowo - mało istotne czynniki - powiedział Greenspan.

Alan Greenspan
Zobacz więcej

Alan Greenspan fot. Bloomberg

Niedawno zlekceważyliśmy budżet federalny, a już w następnym roku podatkowym będziemy mieli deficyt rzędu 1 bln USD – stwierdził  Greenspan, który kierował Rezerwą Federalną od 1987 do 2006 r. i mający doświadczenie zarówno z boomem gospodarczym, jak i recesją.

Wskazał na wysokie ryzyko związane z inflacją, która jeśli wzrośnie do poziomu 4-5 proc. staje się politycznie katastrofalna, a kiedy zaczyna rosnąć, jest już za późno, aby ją ustabilizować.

Greenspan podkreślił siedem podstawowych zagrożeń dla amerykańskiej gospodarki:

1. Gwałtowny wzrost deficytu budżetowego USA

2. Rosnąca inflacja

3. Spadająca krajowa stopa oszczędności

4. Zmniejszająca się wydajność

5. Bańka na rynku obligacji

6. Niedokapitalizowane banki

7. Wojny  handlowe

Greenspan ostrzegł też, że starzejąca się populacja Ameryki obciąża programy takie jak ubezpieczenia społeczne, które z kolei podnoszą deficyt kraju i negatywnie wpływają na całą gospodarkę.

Były oficjel uważa, że staromodny strach także może zagrozić przyszłemu dobrobytowi gospodarczemu.

Kiedy masz do czynienia ze strachem, bardzo trudno jest go sklasyfikować. Tłumiony jest poziom innowacji, a więc inwestycji kapitałowych i zauważalna jest niechęć do podejmowania ryzyka – wyjaśnia Greenspan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Newsmax

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu