Groźby banków to strachy na lachy?

opublikowano: 06-11-2019, 10:27

Banki żądają i zapewne będą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia przez sąd umów kredytów w CHF, ale kredytobiorcy nie powinni się obawiać o to, że adwersarz coś ugra, uważają UOKiK i Rzecznik Finansowy.

W ostatnich dniach spore emocje wywołało żądanie, przedstawione przez Raiffeisen Bank na rozprawie z pozwu państwa Dziubaków (to w związku z nią sędzie wysłał pytania do TSUE). Bank poinformował, że w przypadku unieważnienia umowy zażąda od nich 477 tys. zł za bezumowne korzystanie z kapitału przez 11 lat, 321 tys. zł odsetek z tego tytułu, a ponadto zagroził im pozbawieniem mieszkania.

Zobacz więcej

Franki szwajcarskie

ARC

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Oywatalskich, a skomentowały ją także UOKiK i Rzecznik Finansowy, którzy już sygnalizowali, że banki nie mają podstawy prawnej do wysuwania takich żądań.

"UOKiK nie zgadza się ze stanowiskiem banków i #ZBP, że w razie unieważnienia umowy bank może pobierać wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. To sąd ocenia czy umowa może być wykonywana po usunięciu klauzul abuzywnych. Jeśli to niemożliwe, to konsument decyduje co dalej" - informuje UOKiK na twitterze.

Mariusz Golecki, rzecznik finansowy, w rozmowie z "Gazetą Prawną" mówi, że a dziś z analizy przepisów i orzecznictwa wynika, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że sądy będą takie roszczenia uwzględniać. Jak dodał, przyjęcie podejścia banków oznaczałoby, że bank oferujący za wynagrodzeniem kredyt z klauzulami abuzywnymi mógłby dalej pobierać wynagrodzenie za umowę kredytu, z której usunięto klauzule uznane za niedozwolone. - Jaki bank obawiałby się stosować niedozwolone klauzule w umowie, skoro w rezultacie w razie wpadki i tak odzyskałby kapitał, i to jeszcze z bliżej nieokreślonym wynagrodzeniem? – mówi Golecki.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy