Czytasz dzięki

Hakerzy hojniejsi od Facebooka

opublikowano: 21-08-2013, 13:30

Hakerzy zrzucają się na nagrodę dla swojego kolegi, który wykrył lukę w systemie Facebooka i aby to udowodnić włamał się na konto Marka Zuckerberga, co spowodowało, że odmówiono mu należnej nagrody.

Palestyńczyk Khalil Shreateh odkrył lukę w systemie Facebooka i poinformował o tym jego pracowników. Liczył na nagrodę z programu "Bug Bounty", w ramach którego  Facebook płaci co najmniej 500 USD za wykrycie wady w swoim systemie. Komórka serwisu zajmującą się bezpieczeństwem danych zakwestionowała jednak jego odkrycie. Dlatego Shreateh umieścił informację na prywatnym koncie Marka Zuckerberga, szefa Facebooka i jego głównego twórcy. Poinformował go tam, że jego ludzie nie chcą dostrzec luki w systemie. Facebook przyznał, że luka jednak jest. Ale odmówił wypłaty zwyczajowej nagrody. Joe Sullivan, szef komórki bezpieczeństwa danych stwierdził, że Facebook nie płaci nagród tym hakerom, którzy sprawdzają luki w systemie na prywatnych kontach użytkowników serwisu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Zirytowało to Marca Maiffreta, szefa technologii w BeyondTrust, firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Ogłosił wśród hakerów zbiórkę 10 tys. USD na nagrodę dla Shreateha. Ma już 9 tys. USD, z czego 2 tys. USD wpłacił sam.

- Shreateh siedzi w Palestynie i sprawdza systemy na swoim  pięcioletnim laptopie, który wygląd jakby ledwo zipał. To może mu pomóc – powiedział Maiffret.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane