Handel bez Amerykanów

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 20-06-2022, 11:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W poniedziałek rano dolar nieco traci wobec innych walut, chociaż aktywność na rynku nie będzie duża - w USA obchodzony jest Dzień Wyzwolenia, a kalendarz pozycji makro będzie ubogi.

fot. Bloomberg

Dopiero w dalszej części tygodnia akceleratorem do większych ruchów mogą być zeznania Jerome Powella w Kongresie nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej (są zaplanowane na środę i czwartek po południu). Po ostatnim ruchu FED na stopach o 75 p.b. i zapowiedzi dalszych zdecydowanych działań w kolejnych miesiącach (wypowiadający się członkowie tego gremium optują za takim samym ruchem w lipcu) rynki coraz bardziej obawiają się scenariusza recesji w USA, ale i też na świecie. To był jeden z powodów chociażby silnej przeceny ropy w piątek po południu. Nerwowość widoczna jest także na rynku kryptowalut.

W gronie najsilniejszych walut są dzisiaj waluty Antypodów (wpływ na to mogą mieć informacje z Chin, gdzie decydenci nie zmienili poziomu stóp procentowych, ale i też frank, oraz euro. W tym ostatnim przypadku nie zaszkodziły zbytnio wyniki wyborów do francuskiego parlamentu (prezydencka koalicja Ensemble zdobyła 245 mandatów, podczas kiedy do uzyskania większości potrzeba 289), gdyż z tym rynek się liczył już po pierwszej turze. Nieco odbijać próbuje też japoński jen, choć zmiany nie są duże.

EUR/USD - ważne odbicie od 1,0470

Notowania EURUSD nie zeszły dzisiaj poniżej wsparcia przy 1,0470, co może być ważnym sygnałem z punktu widzenia próby dalszego kształtowania odbicia po tym, jak w zeszłym tygodniu ponownie przetestowany został rejon 1,0350. Sytuacja polityczna we Francji nie szkodzi euro, gdyż była wcześniej zdyskontowana. Z kolei nerwowość na włoskim długu nieco się wyciszyła. W kolejnych dniach karty na EURUSD może rozdawać dolar w kontekście zaplanowanego na środę i czwartek wystąpienia Powella przed Kongresem. Jeżeli stworzy ono preteksty do odbicia na giełdach, to EURUSD mógłby przetestować okolice spadkowej linii trendu przy 1,0630 i próbować je naruszyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane