Hiszpański Ficomirrors buduje za 30 mln zł fabrykę lusterek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-04-2005, 12:02

Kosztem ok. 30 mln zł do 2006 roku hiszpańska firma Ficomirrors uruchomi w Dąbrowie Górniczej fabrykę lusterek do różnych typów samochodów. Pracę znajdzie ok. 350 osób. Zakład powstanie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Budowa ma ruszyć w czerwcu.

Kosztem ok. 30 mln zł do 2006 roku hiszpańska firma Ficomirrors uruchomi w Dąbrowie Górniczej fabrykę lusterek do różnych typów samochodów. Pracę znajdzie ok. 350 osób. Zakład powstanie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Budowa ma ruszyć w czerwcu.

O rozstrzygnięciu przetargu, w którym inwestor kupił 3,5-hektarową działkę i uzyskał pozwolenie na działalność w strefie, poinformowała w piątek PAP Justyna Romańczyk z KSSE.

Ficomirrors to hiszpańska firma rodzinna. Zaopatruje w lusterka m.in. Fiata i Iveco. Lusterka z dąbrowskiej fabryki trafią także do zakładów Opla i Peugeota/Citroena.

Producent lusterek to czwarty hiszpański inwestor w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i pierwszy w jej dąbrowskiej części. W Gliwicach ulokowały się wcześniej firmy Roca (ceramika sanitarna) Mecalux (przemysł maszynowy) i grupa Francisco Ros Casares (przetwórstwo i dystrybucja produktów hutniczych).

W tym roku KSSE spodziewa się kilkunastu nowych inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 1 mld zł, dzięki którym może powstać kilka tysięcy miejsc pracy.

W ostatnich tygodniach na inwestycję w strefie zdecydowała się już brytyjska grupa Hilton Foods, która kosztem ok. 20 mln euro wybuduje w tyskiej części strefy zakład konfekcjonowania żywności, głównie pakowania mięsa. Docelowo pracę znajdzie tu ok. 260 osób.

Wcześniej pozwolenie na działalność w strefie otrzymała polsko-niemiecka firma Interplast, która kosztem ponad 13,7 mln zł wybuduje w Tychach fabrykę tworzyw sztucznych i elementów oświetlenia m.in. na potrzeby motoryzacji i budownictwa. Pracę znajdzie 115 osób.

Działalność w KSSE rozpocznie też firma Business Solutions Polska, która na terenie bielskiej fabryki Fiata będzie świadczyć usługi w zakresie rachunkowości, księgowości i obsługi centrum przetwarzania danych. Pracę znajdzie ok. 100 osób. To pierwszy tego typu inwestor w KSSE. Wcześniej firmy usługowe nie mogły korzystać z ulg.

Istniejąca od 1996 roku KSSE to największa z polskich stref tego typu pod względem wartości inwestycji, które wyniosły tu ponad 7 mld  zł. W strefie powstanie docelowo ok. 20 tys. nowych miejsc pracy, obecnie istnieje ich już ponad 18 tys. Pozwolenia na działalność w strefie ma ponad 120 inwestorów, którzy są w różnej fazie realizacji swoich przedsięwzięć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Hiszpański Ficomirrors buduje za 30 mln zł fabrykę lusterek