Hit sezonu – walne PKO BP

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 30-06-2009, 09:28

Natalii-Świat w roli Rejtana, sprzeczne plany Ministerstwa Skarbu i zarządu banku, brak poparcia dla prezesa.. Zapraszamy na walne PKO BP.

Zapowiada się jedno z najciekawszych walnych tego sezonu. Dzisiaj akcjonariusze PKO BP mają zadecydować co zrobić z zyskiem za 2008 r., planami dokapitalizowania banku i postanowić co dalej z prezesem i jednym z wiceprezesów. Sytuacja jest arcyciekawa. Zarząd rekomenduje walnemu wypłatę pełnej dywidendy - 2,88 mld zł z czego do kasy państwa trafiłoby około 1,5 mld zł i równoczesną emisję akcji o wartości 5 mld zł, która ma wzmocnić kapitałowo bank.

Próba sił
Na walnym najwięcej do powiedzenia ma Ministerstwo Skarbu, które ma przeszło 51 proc. akcji w spółce. Resort, co potwierdził w ubiegłym tygodniu jego szef Aleksander Grad, najpierw chce dokapitalizowania, a potem wypłacać dywidendę. Na tym tle doszło do sporu między ministrem skarbu, a ministrem finansów, który chce dostać dywidendę jak najszybciej. Sprawa ma jeszcze jedno dno: plany dywidendowe uchwalone przez zarząd zostały podobno ustalone przez Jerzego Pruskiego, prezesa PKO BP z Jackiem Rostowskim, szefem fiskusa, za plecami Aleksandra Grada. W grę wchodzą więc jeszcze kwestie ambicjonalne. Minister skarbu zareagował natychmiast: rada nadzorcza banku zarekomendowała walnemu, by nie udzielało absolutorium Jerzemu Pruskiemu, prezesowi banku oraz Tomaszowi Mirończukowi, wiceprezesowi, który blisko z nim współpracuje.
Kolorytu dzisiejszemu walnemu może dodać Aleksandra Natali-Świat, wiceprezes PiS, która zapowiedziała swoja obecność. Pani poseł wydała część swojej pensji na pakiecik akcji o wartości 1,2 tys. zł, żeby stawić się na WZA i głosować przeciwko podziałowi zysku. Jej zdaniem, dywidenda osłabi bank.

Prezes odejdzie?
Co zadecyduje dzisiaj walne? Z naszych informacji wynika, że wielkich sensacji nie będzie. Minister Grad osiągnął już co chciał. Sojusz prezesa Pruskiego z ministrem finansów uderzył mocno w szefa resortu. Pokazał, że nie panuje nad podległymi mu spółkami skarbu państwa. Ale co ważniejsze zachwiał jego pozycją polityczną w rządzie. Kiedy wybuchł spór o dywidendę, wiadomo było, że w sprawę musi zaangażować się premier. Niewielu było gotowych postawić pieniądze na to, że wygra Aleksander Grad, gdyż powszechnie uważa się, że Jacek Rostowski ma mocniejszą pozycję w gabinecie Donalda Tuska.
Z naszych informacji wynika jednak, że ze sporu z tarczą wyszedł minister skarbu. Wydaje się w związku z tym, że dni prezesa Pruskiego są policzone. Nie zostanie raczej odwołany dzisiaj. Tzn. walne nie ma takich kompetencji. Chodzi jednak o to, że WZA albo uchwali absolutorium dla szefa banku, albo w ogóle nie podejmie uchwały w tej sprawie. W świetle przepisów oznaczać to będzie de facto brak skwitowania.
Nawet jeśli Jerzy Pruski dostanie skwitowanie to na najbliższym posiedzeniu rada nadzorcza go odwoła.

Zaliczka na dywidendę
Co z dywidendą? W planie uchwał na dzisiejsze walne jest projekt zmian w statucie, która ma umożliwić spółce wypłatę zaliczkowej dywidendy, rekomendowanej przez zarząd, po akceptacji rady nadzorczej. Możliwe więc, że dzisiaj WZA zdecydują się na wypłatę tylko części zysku. Reszta, w formie zaliczki trafiłaby do akcjonariuszy pod koniec roku.

Wcześniej bank przeprowadziłby zaplanowaną emisję akcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane