Inwestor sprzedał akcje Berkshire Hathaway, skrytykował Warrena Buffetta

opublikowano: 15-10-2019, 07:48

David Rolfe, wieloletni akcjonariusz Berkshire Hathaway zdecydował się wyjść z tej inwestycji. Szef inwestycji w Wedgewood Partners stwierdził, że ma dość tracenia okazji przez spółkę Warrena Buffetta.

W liście wysłanym do klientów Wedgewood Partners Rolfe tłumaczy wyjście z trwającej dekady inwestycji frustracją spowodowaną przez trzymanie zbyt dużej ilości gotówki przez Berkshire Hathaway, słabe inwestycje i stracone okazje spółki Warrena Buffetta podczas obecnego rynku byka.

Warren Buffett
Zobacz więcej

Warren Buffett fot. Bloomberg

Od marca 2009 roku, kiedy rozpoczął się bezprecedensowy okres wzrostu na amerykańskich rynkach akcji, wartość Berkshire Hathaway wzrosła o 323 proc. S&P500 zyskał w tym czasie 334 proc.

Spółka Buffetta miała na koniec drugiego kwartału rekordowe 120 mld USD gotówki. W dorocznym liście do akcjonariuszy Berkshire legendarny inwestor tłumaczył, że chce dokonać wielkiego przejęcia, podkreślając jednocześnie wysokie wyceny na rynku. Do dziś transakcja nie została ogłoszona.

Frustracja Rolfe’a wynika także z nieudanych inwestycji Berkshire podczas obecnego rynku byka. Wskazał konkretnie na IBM i Kraft Heinz. W czwartym kwartale 2011 roku Buffett ujawnił, że ma pakiet akcji IBM wartości 10,7 mld USD. Sprzedał go na początku 2018 roku kiedy wartość rynkowa spółki była o ponad 20 proc. niższa. W przypadku Kraft Heinz wartość spółki spadła o jedną trzecią.

- To wyniki nie budzą przekonania, że Buffett i spółka wciąż są na topie tej gry -  napisał Rolfe.

Wśród straconych okazji Berkshire wskazał spółki Mastercard i Visa, których wartość wzrosła podczas obecnego rynku byka o odpowiednio ponad 1800 proc. i 1300 proc. Choć Buffett zainwestował w obie spółki, to ich akcje stanowią niewielką część portfela Berkshire.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy