Inwestycje i miejsca pracy

Maciej Szpakowski
opublikowano: 20-06-2005, 00:00

Komisja Europejska chce zmienić formę pomocy publicznej. Dla Polski nowa polityka nie będzie oznaczała rewolucji.

Przyjęty ostatnio przez Komisję Europejską (KE) projekt „Planu działań w zakresie pomocy państwa”, którego realizacja przewidziana jest na lata 2005-09, zawiera ogólne założenia kompleksowych zmian w polityce pomocowej państw członkowskich. Zmiany te mają na celu przede wszystkim promocję równomiernego rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej poprzez nowe inwestycje oraz tworzenie nowych i lepszych miejsc pracy, a w efekcie — zapewnienie równości społecznej w rozumieniu globalnym i regionalnym.

Założenia planu będą jeszcze konsultowane z państwami członkowskimi oraz innymi zainteresowanymi stronami.

Z punktu widzenia naszego kraju, przedstawione założenia planu oznaczają przede wszystkim możliwość dalszej realizacji własnych celów przy wykorzystaniu środków pomocowych Unii Europejskiej. Już od kilku lat w Polsce są realizowane programy pomocowe, promujące różnorodne działania przedsiębiorców, a mieszczące się w obszarze nakreślonym przez główne priorytety wspomnianej reformy — dotyczące np. inwestycji w innowacyjne technologie, wzrostu zatrudnienia i poziomu kwalifikacji zawodowych pracowników czy też ochrony środowiska.

Jak uczy praktyka, to czy i w jakim stopniu z tych środków skorzystają Polacy, będzie zależało przede wszystkim od determinacji ich samych oraz od podejścia rodzimych organów decyzyjnych.

Maciej Szpakowski starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Pricewaterhouse- Coopers (biuro PwC w Poznaniu)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Szpakowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu