Ipopema TFI kończy porządki po przejęciach

opublikowano: 16-07-2020, 22:00

Towarzystwo, które wzięło z dobrodziejstwem inwentarza fundusze Saturna i dawnego Trigonu, kończy w nich restrukturyzację i liczy na zyski z nowych linii biznesowych

Pod koniec 2019 r. Ipopema TFI przejęła sześć funduszy od Saturn TFI, a na przełomie 2019 i 2020 kolejnych 30 od Lartiq TFI, innego towarzystwa, które po sprawie GetBacku straciło pozwolenie na zarządzanie.

Jarosław Wikaliński
Fot. Marek Wiśniewski

— Kupowaliśmy trochę kota w worku, bo tak właśnie — bez due diligence — przejmuje się fundusze od depozytariusza. Uznaliśmy jednak, że podejmiemy to wyzwanie, bo wskutek wprowadzenia MIFID II na rynku wytworzyła się sytuacja, w której bardzo trudno pozyskiwać aktywa niezależnym TFI. Do przejęcia funduszy Lartiqa przekonała nas dodatkowo osoba Pawła Jackowskiego, który pracował kiedyś w Ipopemie, a później trafił do Lartiqa i restrukturyzował aktywa przez około pół roku — mówi Jarosław Wikaliński, prezes Ipopemy TFI.

Paweł Jackowski w Ipopemie stanął na czele nowego zespołu zarządzania akcjami zagranicznymi, w którym odpowiada m.in. za wyniki funduszy Lumen. To marka funduszy, które przejęto z Lartiqa.

— Już od pięciu lat mocno stawiamy na rynki zagraniczne. W tej grupie funduszy po przejęciu funduszy Lartiq mamy około 100 mln aktywów. Na koniec tego roku chcemy mieć 200 mln zł, a na koniec 2021 r. 400 mln zł. Flagowymi funduszami będą fundusz Ipopema Globalnych Megatrendów, Lumen Medycyny i Innowacji FIZ oraz Globalny Fundusz Medyczny FIZ — mówi Jarosław Wikaliński.

— Minęło pół roku kierowania zespołem akcji zagranicznych,a pierwsze efekty to plasowanie się funduszy w czołówce w swoich grupach — mówi Paweł Jackowski.

Flagowa trójka

Lumen Medycyny i Innowacji, którego aktywa to obecnie skromne 6,5 mln zł, od początku roku zarobił 18,6 proc., w 12 miesięcy 35 proc., a stopa zwrotu za trzy lata to 47 proc.

— Połowa portfela tego funduszu to spółki z szeroko rozumianej branży opieki zdrowotnej, a 50 proc. to spółki technologiczne. Te pierwsze dzielą się na defensywne, takie jak farmaceutyczne, spółki produkujące urządzenia medyczne i prowadzące badania kliniczne. Są też spółki z obszaru innowacji medycznych. W drugiej, technologicznej części portfela są spółki chmurowe i z obszaru IT — mówi zarządzający.

Globalny Fundusz Medyczny FIZ od początku roku zarobił 16 proc. To fundusz selekcyjny, inwestujący w akcje płynnych spółek notowanych na światowych giełdach (głównie Nasdaq), osiągających stabilne przychody. Ipopema

Globalnych Megatrendów SFIO to natomiast fundusz otwarty (jego aktywa to 20 mln zł), który w 2020 r. zyskał 13,7 proc., a w rok 20,7 proc.

— Zredefiniowaliśmy strategię tego funduszu, która opiera się teraz na czterech filarach: demografii, technologiach, ochronie zdrowia i ekologii. Dobieramy inwestycje tak, żeby jak najwięcej tych obszarów zostało pokryte przez wybrane spółki. Unikamy spółek startupowych, stawiamy na takie, które mają potwierdzony model biznesowy, osiągają już przychody i zarabiają lub są bliskie osiągnięcia progu rentowności — mówi Paweł Jackowski.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jego zdaniem akcje jako klasa aktywów pozostaną atrakcyjne dla inwestorów z uwagi m.in. na środowisko niskich stóp procentowych, a spółki typu growth utrzymają przewagę nad spółkami typu value.

— Trzeba sobie uzmysłowić to, że inwestorzy na rynkach szukają przede wszystkim wzrostu — to cel pierwszoplanowy. Spółki typu growth, które budowałybazę klientów, przyciągały uwagę inwestorów i lockdown tylko wzmocnił te tendencje — uważa Paweł Jackowski.

Nowe lokomotywy

Z dawnego Trigonu przejęto także m.in. fundusz Venture FIZ, którego aktywa urosły do ponad 150 mln zł na fali sukcesu spółki Creepy Jar, producenta gier, którego kapitalizacja od początku roku urosła o niemal 600 proc. Venture FIZ sprzedał niedawno niewielką część akcji i zszedł do 14,83 proc. udziału w akcjonariacie firmy. Wartość rynkowa pakietu to 125 mln zł. W portfelu funduszu są też inne spółki z branży gamingowej, m.in. 7Levels.

— Fundusz jest również zaangażowany w kilka interesujących podmiotów z branży biotechnologicznej oraz w spółkę będącą w czołówce polskiego rynku rozwiązań chatbot oraz videobot. Te inwestycje powinny być następnymi lokomotywami wzrostu tego funduszu — uważa Jarosław Wikaliński.

Scheda po Lartiqu to także głośne swego czasu funduszePolskie Perły i Quantum Neutral. Jarosław Wikaliński nie ukrywa, że są w nich jeszcze „trudne tematy”, jak akcje Onico czy Kancelarii Medius.

— W tych funduszach restrukturyzacja jeszcze potrwa. Wyniki za ostatni kwartał są już bardzo dobre, a skład portfela bardziej zrównoważony. Docelowo wszystkie fundusze Lumena i te przejęte z Saturna chcielibyśmy mieć w ofercie pod jedną marką. Będziemy też w miarę możliwościłączyć część funduszy — mówi prezes Ipopema TFI.

Jak podkreśla, towarzystwo dość dobrze przeszło okres pandemii i umorzeń, które boleśnie dotknęły wielu graczy z rynku — głównie tych, którzy mieli duże portfele obligacji korporacyjnych (Millennium, Santander, Pekao).

— W marcu i kwietniu odpłynęło ponad 100 mln zł, ale w maju i czerwcu mieliśmy już dodatnie napływy do funduszy Ipopemy. W czerwcu napłynęło już ponad 40 mln zł, a w lipcu kolejne kilkanaście mln zł netto, więc szybko odrabiamy straty — mówi Jarosław Wikaliński.

Nie tylko nieruchomości

W Ipopemie TFI powstał departament funduszy nieruchomości, do którego trafiło kilka funduszy Saturna i Lartiqa. Toczą się także rozmowy z Murapolem, by z deweloperem ponownie utworzyć fundusze. W ofercie jest też jeden z funduszy z linii Benefit, który jest pierwszym na rodzimym rynku zbierającym pieniądze od inwestorów prywatnych i lokującym je w parki logistyczne.

— To branża, która kwitnie w Polsce w ostatnich latach, a w czasie pandemii zyskała jeszcze lepsze perspektywy w związku z rozwojem handlu online. Zarządza funduszem Jacek Koprowski, który przyszedł do Ipopemy ze stanowiska dyrektora biura sektora nieruchomości TFI PZU — mówi Jarosław Wikaliński.

Kolejną linią biznesową są fundusze sekurytyzacyjne, a w planach jest także utworzenie otwartego funduszu rynku złota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane