Czytasz dzięki

Jak inwestować w Afryce: Namibia

Radosław Kułajewicz
opublikowano: 03-09-2011, 11:22

W kolejnym odcinku naszego cyklu udajemy się na zachodnio-południowy skraj kontynentu i sprawdzamy, jakie okazje inwestycyjne oferuje giełda w Windhuk.

Namibia – państwo w południowo zachodniej Afryce graniczące z RPA, Angolą, Botswaną oraz Zambią. Południową granicę Namibii wyznacza Ocean Atlantycki. Stolicą kraju jest Windhuk a walutą dolar namibijski. Językiem oficjalnym jest tutaj angielski, chociaż używany jest afrikaans oraz języki plemienne.


Jak inwestować w Afryce: NamibiaJak inwestować w Afryce: Namibia

Zdj. Independence Avenue – jedna z głównych ulic w stolicy

Na początku XX w. terytorium obecnej Namibii było kolonią niemiecką. Potem terytorium zostało podzielone pomiędzy Wielką Brytanię a także Związek Południowej Afryki (dawne RPA). W 1949 ziemie te zostały włączone jako prowincja do ZPA (od 1961 Republika Południowej Afryki), co spowodowało protest ONZ.  Od początku lat 50 –tych XX w. coraz większe znaczenie miały powstające w Namibii ruchy niepodległościowe tzw. SWAPO. Doprowadziło to szybko do konfliktu militarnego z RPA, która de facto okupowała ten kraj i wprowadzała tam politykę apartheidu. Ruchy niepodległościowe oprócz ONZ była także wspierane przez sąsiednią Angolę (właściwie przez tamtejszą marksistowską partyzantkę) która w 1974 r. odzyskała niepodległość. Konflikt udało się zakończyć dopiero w 1990 r. kiedy to ostatnie oddziały wojskowe RPA wycofały się z Namibii a na przywódcę państwa został wybrany nowy prezydent. Obecnie państwo jest republiką parlamentarną  wielopartyjną z dwuizbowym parlamentem: Radą Narodową (26 miejsc, sześcioletnia kadencja) i Zgromadzeniem Narodowym (72 miejsca, pięcioletnia kadencja). Na czele państwa stoi prezydent pochodzący z wyborów powszechnych przeprowadzanych co pięć lat.

Zobacz także inne odcinki cyklu m.in: Egipt, RPA, Tunezja, Nigeria i WKS.

Gospodarka Namibii opiera się głównie na przemyśle wydobywczym, zwłaszcza na wydobyciu uranu, którego złoża należą do największych na świecie. Oprócz tego wydobywa się tutaj także diamenty , złoto, cynk oraz miedź. Oprócz górnictwa popularne jest także rolnictwo chociaż nie zaspokaja one potrzeb ludności Uprawia się przede wszystkim ziemniaki i zboża.

Pierwsza giełda w Namibii została otwarta w 1900 w mieście Luderitz w okresie gorączki diamentów jednakże miała ona krótką historię. Kolejne próby otwarcia rynku kapitałowego przypadły dopiero na lata 90- te XX w.

Otwarcie giełdy datuje się na 30 września 1992 a handel rozpoczęto dzień później. W pierwszych dnia handlowano tylko jednym walorem , lokalna firmą Nictus która była w tym samym czasie notowana w Johannesburgu. 

Siedziba giełdy znajduje się przy Shop 8, Kaiser Kron,e Centre Post Street Mall Winduk, Namibia. (www.nsx.com.na)  Aktualnie na giełdzie notowanych jest 39 firm, część z nich operuje w Republice Południowej Afryki i jest notowana tam równolegle.

Oto lista wszystkich przedsiębiorstw notowanych na NSE:
African Portland Industrial Holdings            Namibia Breweries
Afrox                                                      Namibia Sea Prod.
Alexander Forbes Limited                          Namibian Fishing Ind
Anglo-American plc                                  Namibian Fishing Ind
Bannerman Resources Limited                  Nedbank Group Limited
Barloworld Limited                                   Nictus
Bidvest Namibia Limited                           Oceana Group Limited   
CIC Holdings                                          Old Mutual Plc
Deep Yellow Limited                                Oryx Properties Limited
Edgars Cons Stores Ltd                          Paladin Energy Limited
Ellerine Holdings                                     Sanlam Limited
Extract Resources Limited                       Shoprite Holdings
Firstrand                                               Standard Bank Group
FNB Namibia Holdings                             Stimulus Investments Limited
Forsys Metlas Corp                                Trans Hex Group Limited
Investec Limited                                    Truworths
JD Group Limited                                   Vukile Property Fund Ltd
Kalahari Minerals Holding                         Wooltru
MICC Property
Mut & Fed Insurance
Namibia Asset Management Limited


Oprócz akcji na NSE notowanych jest kilkanaście obligacji rządowych oraz papiery dłużne  największych lokalnych banków tj. STD Bank Namibia, Bank Windhoek a także First National Bank of Namibia. Na giełdzie wyróżniamy dwa podstawowe indeksy giełdowe :

- Local Index grupuje spółki notowane tylko na NSE. Jego aktualna wartość wynosi : 198.58

- Overall Index odzwierciedla wartość wszystkich walorów w tym także firm notowanych równolegle na giełdzie w Johannesburgu. Jego obecna wartość wynosi: 800.31.

Do głównych osiągnięć giełdy w Namibii  możemy zaliczyć  ścisłą  współpracą z znacznie większą i nowocześniejszą, opisywaną w poprzednich odcinkach,  Johannesburg Stock Exchange (na przestani ostatnich lat stosunki polityczne między dawnymi przeciwnikami bardzo się poprawiły) a także z giełdą w Londynie niewątpliwe wzmocniło namibijski rynek kapitałowy za granicą.  W kraju działa obecnie sześć firm maklerskich. Pełna lista znajduje się tutaj: http://www.nsx.com.na/contact.php . Wydaje się, że do ewentualnego otwarcia rachunku w tym kraju dobra będzie firma pod nazwą IJG Namibia http://www.ijg.net . Za pomocą strony internetowej możemy skontaktować się z odpowiednim pracownikiem, który prześle nam wszystkie niezbędne wnioski i formularze. Niezbędna będzie poświadczona notarialnie kopia paszportu i przetłumaczone na język angielski   zaświadczenie z banku potwierdzające nasz  adres zamieszkania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Kułajewicz

Polecane