Japonia może zdecydować się na łagodniejsze restrykcje w sprzedaży maszyn do produkcji chipów w Chinach

opublikowano: 08-02-2023, 11:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Japonia może zdecydować się na łagodniejsze restrykcje w sprzedaży maszyn do produkcji chipów w Chinach niż te wprowadzone przez Stany Zjednoczone, mimo że zgadza się na ograniczenie eksportu, przekazał agencji Reutersa w środę wpływowy prawodawca japońskiej partii rządzącej.

fot. Valery Sharifulin / TASS / Forum

W zeszłym miesiącu Japonia uzgodniła z Holandią i Stanami Zjednoczonymi wstrzymanie eksportu sprzętu, który Chiny mogłyby wykorzystać do produkcji zaawansowanych chipów, dostosowując Tokio i Amsterdam do szerokich ograniczeń ogłoszonych przez administrację prezydenta USA Joe Bidena w październiku.

Stany Zjednoczone chcą udaremnić starania Pekinu o dominację w światowej produkcji chipów i powstrzymanie go przed nabywaniem półprzewodników, które mogłyby zwiększyć jego siłę militarną.

Jakakolwiek różnica w oddzielnych ograniczeniach, które wdrażają Tokio, Waszyngton i Holandia, może być politycznym problemem dla Bidena, jeśli sprawi, że amerykański sprzęt będzie mniej konkurencyjny niż sprzęt jego rywali.

SEMI, grupa branżowa reprezentująca 2500 członków w łańcuchu dostaw produkcji półprzewodników i elektroniki, ostrzegła w tym miesiącu, że kontrola eksportu do Chin nie będzie skuteczna, jeśli sojusznicy USA nie przyjmą ograniczeń zgodnych ze Stanami Zjednoczonymi.

Akira Amari, były minister ds. Handlu gospodarczego Partii Liberalno-Demokratycznej i przemysłu przekazał, że został poinformowany przez rząd Japonii o umowie, którą do tej pory publicznie potwierdziły tylko Stany Zjednoczone.

Odmówił podania szczegółów, ale powiedział, że szczegóły umowy, w tym jakie maszyny będą podlegać ograniczeniom, nie zostały jeszcze uzgodnione w rozmowach.

„Rządy i firmy zainteresowane tą kwestią będą musiały się w to zagłębić i znaleźć miejsce, w którym należy wytyczyć granicę” – stwierdził Amari.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane