Japonia wstrząśnięta kradzieżą z Coincheck

opublikowano: 29-01-2018, 07:30
aktualizacja: 29-01-2018, 07:32

Japoński regulator finansowy nakazał w poniedziałek Coincheck, współpracę, po tym jak hakerzy ukradli z jego platformy wymiany waluty wirtualne o wartości 534 mln USD, wstrząsając krajowym rynkiem kryptowalut. Był to jeden z największych tego typu cyberataków, donosi Reuters.

Kradzież podkreśla słabości  handlu tego typu aktywami, o których regulacje walczą globalni prawodawcy i nadzorcy. Wskazuje także na szersze ryzyko dla Japonii, ponieważ kraj ma na celu wykorzystanie przemysłu fintech do stymulowania wzrostu gospodarczego.

Siedziba Coincheck w Tokio
Zobacz więcej

Siedziba Coincheck w Tokio fot. REUTERS/Kim Kyung-Hoon/Forum

Agencja Usług Finansowych (FSA) oświadczyła w poniedziałek, że nakazała wprowadzenie ulepszeń i nowych implementacji do operacji prowadzonych przez tokijską platformę Coincheck, która w miniony piątek zmuszona była zawiesić handel wszystkimi kryptowalutami poza bitcoinem po tym, jak hakerzy ukradli NEM o wartości 58 mld jenów (534 mln USD). NEM należy do grupy najbardziej popularnych waluty cyfrowe na świecie.

Coincheck poinformowało w niedzielę, że zwróci około 90 proc. z funduszy wewnętrznych, choć musi jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób i kiedy to nastąpi.

Dopiero od kwietnia 2017 r. Japonia zaczęła wymagać od operatorów giełd kryptowalut zarejestrowania się w rządzie, umożliwiając wcześniejszym operatorom, takim jak Coincheck, dalsze oferowanie usług przed formalną rejestracją.

FSA zarejestrowała dotychczas 16 giełd kryptowalut, a kolejne 16 nadal oczekuje na zatwierdzenie, kontynuując w międzyczasie swoją działalność.

Coincheck powiedział, że jego monety NEM były przechowywane w "gorącym portfelu", a nie w bezpieczniejszym i lepiej zabezpieczonym  "zimnym portfelu", poza internetem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu