Japońskie panele HUD prosto z Polski

opublikowano: 25-03-2019, 22:00

Firma Nippon Seiki, dostawca m.in. BMW, szukała miejsca pod europejską fabrykę. Właśnie założyła w Łodzi spółkę.

Wszystko wskazuje na to, że do Łodzi trafi bardzo ciekawa inwestycja. Właśnie w tym mieście została pod koniec lutego założona spółka Nippon Seiki Poland. Jej właścicielem jest Sławomir Karasiński, partner w łódzkiej kancelarii Fortak & Karasiński, który w latach 2016-19 zakładał kilka innych japońskich spółek.

Na podium

To świetna wiadomość, bo — jak wynika z informacji „PB” — Nippon Seiki, producent wyświetlaczy Head- Up Display (HUD), szukał w Europie miejsca pod budowę fabryki. Kilka miesięcy temu na krótkiej liście miał dwie lokalizacje w Polsce i jedną w Czechach. Sama firma nie odpowiedziała na pytania „PB” w tej sprawie.

— Niestety, ten projekt nam uciekł, choć na przyjazd inwestora przygotowaliśmy się najlepiej, jak mogliśmy: przetłumaczyliśmy nawet na japoński menu, w którym znalazł się m.in. żurek na zakwasie z kiełbasą. Przeważyły jednak takie wymagania, jak lotnisko i międzynarodowa szkoła, których nie mamy — mówi prezydent polskiego miasta, które przegrało z Łodzią.

— Nie komentuję — mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezesŁódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Sprawdzili się

Nippon Seiki zna Polskę od kilku lat, bo ma tu biuro projektowe. W marcu 2016 r., gdy z Polski wycofywała się holenderska spółka informatyczna ICT Automatisering, pojawiły się informacje, że część zatrudnionych w Gdańsku może przejąć Nippon Seiki. Tak się stało. W maju 2016 r. został założony polski Nippon Seiki (Europe) B.V. Jesienią 2018 r. spółka zatrudniała 40 osób i przeniosła się do budynku Argon w gdańskim kompleksie Alchemia, zapowiadając podwojenie liczby pracowników w ciągu kilku lat.

Nippon Seiki (Europe) z centralą pod Amsterdamem została założona w 2002 r., poza Holandią i Polską ma oddziały w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji i zatrudnia 150 osób. Inżynierowie z europejskich spółek współpracują z centrami w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Japonii oraz klientami firmy: Porsche, BMW, Daimler, Audi czy Jaguar Land Rover. Zajmują się specyfikowaniem, projektowaniem, tworzeniem i testowaniem oprogramowania systemów informacji pokładowej.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Założona ponad 70 lat temu grupa Nippon Seiki zatrudnia 15 tys. pracowników w 34 lokalizacjach w 11 krajach — od Europy przez Amerykę Północną i Południową po Azję. Siedziba firmy znajduje się w Nagaodze.

OKIEM EKSPERTA

Tego jeszcze nie było

PAWEŁ GOS prezes Exact Systems

Nippon Seiki to jeden z wiodących dostawców paneli Head-Up Display na świecie. Jest jednym z kluczowych partnerów GM, który parę lat temu przyznał japońskiej firmie nagrodę dostawcy roku. Nie dziwi mnie, że polska fabryka ma dostarczać produkty BMW, bo to jeden z liderów tego typu rozwiązań. Dziś to wciąż jeszcze rozwiązanie dla marek premium, ale powoli staje się standardem. W samochodach elektrycznych będzie to jeden z podstawowych elementów, razem z całym oprogramowaniem wspierającym kierowcę. Nie słyszałem, żeby ktoś w Polsce produkował już panele HUD, tym bardziej cieszy ten projekt: do naszego kraju trafi technologia, która będzie stymulować ludzi oraz poddostawców.

Mocna ekipa

Na koniec 2017 r. japońskie inwestycje bezpośrednie w Polsce miały wartość 740,7 mln EUR, wynika z danych NBP. Tylko w 2017 r. japońskie firmy wydały 167,6 mln EUR. Wiele inwestycji z Kraju Kwitnącej Wiśni trafia do Polski przez europejskie spółki japońskich koncernów. Np. udziałowcem Toyota Motor Manufacturing Poland, która ma fabryki w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu, jest Toyota Motor Europe z siedzibą w Brukseli. W 2016 r. koncern zapowiedział inwestycje w obu lokalizacjach rzędu 660 mln zł. Wśród japońskich inwestorów są także m.in. Bridgestone, Denso, Japan Tobacco International czy NSG Group. W ubiegłym tygodniu Mitusui High-tec, producent rdzeni do silników do aut hybrydowych i elektrycznych, ogłosił, że zbuduje w Skarbimierzu zakład za 160 mln zł.

10

Tyle japońskich projektów obsługuje obecnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Kluczowe branże: motoryzacyjna, spożywcza, centra usług i AGD…

536,47

mln EUR …taka jest ich wartość…

2440

…a tyle miejsc pracy powstałoby, gdyby wszystkie trafiły do Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane