KE może zakwestionować obniżoną stawkę na ubranka niemowlęce

opublikowano: 15-02-2007, 18:13

Komisja Europejska może zakwestionować stosowaną w Polsce obniżoną 7-procentową stawkę VAT na ubranka niemowlęce

Komisja Europejska może zakwestionować stosowaną w Polsce obniżoną 7-procentową stawkę VAT na ubranka niemowlęce - powiedział w czwartek wiceminister finansów Jacek Dominik, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. podatku VAT.

"Unia kwestionuje preferencyjną stawkę dla odzieży niemowlęcej" - powiedział. Wyjaśniał, że - zgodnie ze stanowiskiem UE - nie można stosować stawki preferencyjnej na towary, które mogą być łatwo przewożone przez granicę.

Tym bardziej - jak powiedział - nie możemy obniżyć VAT-u na ubranka dziecięce z 22 do 7 proc., co zaproponowano w obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy o podatku VAT. Obecnie obowiązuje w Polsce 7 proc. stawka VAT na ubranka niemowlęce i 22 proc. na ubranka dziecięce.

Autorzy obywatelskiego projektu nowelizacji, Społeczny Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Nasze Dziecko", chcą by na wszystkie ubranka dziecięce obowiązywała stawka 7 proc., co ma wspierać politykę prorodzinną.

Według Dominika, system podatku VAT nie powinien być narzędziem polityki prorodzinnej, ponieważ z obniżonej stawki będą korzystać zarówno ubodzy, jak też bogaci. Dodał, że w budżecie na 2007 r. na politykę prorodzinną zaplanowano 12 mld zł.

Według Dominika, na początku lipca 2007 r. Komisja Europejska ma przedstawić raport na temat funkcjonowania stawek obniżonych w prawie UE. Zaznaczył, że będzie to dotyczyło stawek w zakresie tzw. usług pracochłonnych. Komisja kwestionuje natomiast obniżone stawki na towary. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KE może zakwestionować obniżoną stawkę na ubranka niemowlęce