Klimatyzacja nie jest młoda

GAS
opublikowano: 02-07-2008, 00:00

W niektórych krajach klimatyzacja od lat jest standardem. A historia tego wynalazku to już ponad wiek.

W niektórych krajach klimatyzacja od lat jest standardem. A historia tego wynalazku to już ponad wiek.

Choć klimatyzacja jest już znana ze starożytnego Rzymu, gdzie woda z akweduktów chłodziła ściany budynków, przez które przepływała, to pierwszy nowoczesny system kontroli temperatury i wilgotności skonstruował Willis Haviland Carrier w 1902 r. w drukarni pod Nowym Jorkiem. Termin „klimatyzacja” pojawił się dwa lata później, a w 1930 r. w USA zaprezentowano pierwszy klimatyzowany samochód.

W USA klimatyzacja rozpowszechniła się po II wojnie światowej. Zdaniem socjologów i historyków umożliwiła ona raptowną industrializację południowych stanów, gdzie wcześniej pracę w fabrykach utrudniała wysoka wilgotność i temperatura.

Jeszcze w 1948 r. najprostszych, instalowanych w oknach klimatyzatorów było w USA 74 tysiące, a pięć lat później ponad milion. Na początku lat 50. w Stanach przeprowadzono badanie, które wykazało, że rodziny mieszkające w klimatyzowanych domach, mają lepsze samopoczucie i ich czas wolny jest lepiej zagospodarowany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu