KNF dał zielone światło PKO BP i Alior Bankowi

ISBNews
opublikowano: 25-02-2014, 16:49

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na przejęcie kontroli nad Nordea TUnŻ przez PKO BP i nad Money Makers przez Alior Bank.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego  nabycia przez PKO Bank Polski akcji Nordea Polska Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie, poinformowała KNF.  Na dodatkowym posiedzeniu w zaplanowanym na 3 marca 2014 r. Komisja będzie kontynuowała pracę nad wnioskiem  w sprawie przejęcia akcji Nordea Bank Polska.

W czerwcu 2013 roku PKO Bank Polski zawarł z Nordea Bank AB umowę dotyczącą przejęcia trzech polskich spółek Grupy Nordea oraz portfela kredytów korporacyjnych największych krajowych firm obsługiwanych bezpośrednio przez sprzedającego, za łączną kwotę 2,83 mld zł.

W październiku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę PKO BP na przejęcie Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska oraz Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie

W połowie lutego PKO BP ogłosił drugie wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 55.498.700 akcji Nordea Bank Polska, upoważniających do wykonywania 100% głosów na walnym zgromadzeniu. Cena akcji w wezwaniu została ustalona na 47,99 zł (tj. na takim samym poziomie, jak w pierwszym wezwaniu).

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Alior Bank akcji domu maklerskiego Money Makers w liczbie powodującej przekroczenie 50% liczby głosów na walnym zgromadzeniu, podała Komisja.

W listopadzie prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj w rozmowie z „Rzeczpospolitą" poinformował, że przejmie 57,6% udziałów w firmie wyspecjalizowanej w zarządzaniu aktywami Money Makers za łączną kwotę 4,6 mln zł. Money Makers ma być uzupełnieniem oferty Alior Banku o usługi asset management i stworzy podstawy pod budowę własnego TFI.

Łączna wartość transakcji to 4,6 mln zł, z czego 4 mln zł zostanie przeznaczone na dokapitalizowanie Money Makers poprzez podniesienie kapitału zakładowego firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane