Kolejny gigantyczny kontrakt Airbusa

Artur Szymański
17-06-2005, 00:00

Airbus, lider rynku lotniczego, zawarł umowę na dostawę 100 maszyn A320 dla indyjskiego biura podróży InterGlobe Group, które rusza z tanią linią przewozową pod marką Indigo. Wartość kontraktu to 6 mld USD. W trakcie paryskiego salonu lotniczego Airbus zakontraktował już 217 samolotów wobec 146 Boeinga. Liczy, że do końca imprezy zbierze dwa razy więcej zamówień niż amerykański konkurent.

Obie firmy będą ostro konkurować na najbardziej perspektywicznych rynkach Indii oraz Chin. Specjaliści wskazują, że w miarę rozwoju gospodarczego transport lotniczy będzie zyskiwał na znaczeniu. Najlepsze czasy dla producentów samolotów w tym regionie jeszcze nie nadeszły — eksperci szacują, że boom nastąpi za pięć lat. Według Airbusa Indie do 2023 r. mogą potrzebować 570 nowych samolotów.

W środę Kingfisher Airlines zadeklarował, że na zakup 15 maszyn Airbusa (w tym pięciu największych na świecie A380) przeznaczy 3 mld USD. Napływ dobrych informacji mobilizuje inwestorów do nabycia akcji spółki European Aeronautic, Defense & Space, właściciela 80 proc. Airbusa. W czwartek na giełdzie w Paryżu kurs EADS poszedł w górę około 1 proc. Od początku roku akcje podrożały już o 9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Kolejny gigantyczny kontrakt Airbusa