Koniec ery Merkel

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 06-05-2021, 12:26

W dniach 17-19 maja odbędzie się XVII edycja Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego

Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych działające przy Szkole Głównej Handlowej oraz Uniwersytecie Warszawskim zaprasza na XVII edycję Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego, stwarzającego corocznie przestrzeń do debaty nad kluczowymi aspektami w stosunkach polsko-niemieckich.

26 września 2021 r. odbędą się wybory do Bundestagu, w których Niemcy wybiorą swoich przedstawicieli do izby niższej parlamentu i wpłyną tym samym na kształt przyszłego rządu, co przełoży się na polityczny układ sił zarówno w RFN, jak i na poziomie Unii Europejskiej. Wrześniowa elekcja jest warta uwagi również z innego powodu. Może być bowiem postrzegana jako niezwykle istotna cezura czasową, która wyznaczy koniec trwającej prawie 16 lat „ery Merkel”, gdyż dotychczasowa kanclerz Niemiec zapowiedziała, że nie zamierza ubiegać się o reelekcję. Tak doniosłe wydarzenie stanowi niepowtarzalną okazję do debaty nad bilansem rządów Angeli Merkel, której decyzje, jako szefowej rządu największej gospodarki w Unii Europejskiej, oddziaływały także na sytuację w Polsce.

Od listopada 2005 r., kiedy Merkel objęła urząd kanclerza Niemiec, do maja 2021 r. Polska miała sześciu premierów wywodzących się z różnych środowisk politycznych i prezentujących odmienne poglądy w zakresie polityki zagranicznej. W obliczu przetasowań na polskiej scenie politycznej pani kanclerz i pozostali niemieccy decydenci stanęli przed wyzwaniem utrzymania współpracy oraz partnerstwa ze wschodnim sąsiadem. Jak bardzo istotna była „era Merkel” w historii kontaktów polsko-niemieckich dowodzi fakt, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego polski eksport do Niemiec wzrósł z 20,142 mld EUR w 2005 r., do 56,794 mld EUR w 2017 r., w tym samym czasie import z Niemiec do Polski wzrósł z 20,024 mld EUR do 47,681 mld EUR . Wobec tego kluczowe stają się pytania, jakie czynniki zdeterminowały tak dynamiczny rozwój współpracy polsko-niemieckiej oraz jak ona przebiegała?

Debata publiczna w Niemczech podczas rządów Merkel skupiała się natomiast w największym stopniu na kilku istotnych zagadnieniach, jednak w ostatnim czasie dyskurs polityczny został zdominowany przez problem zmian klimatycznych. Stały wzrost poparcia dla partii Zielonych (Bündnis 90/Die Grünen) opierających swój program na konieczności ochrony środowiska obrazuje. Jak ważna jest to kwestia dla niemieckich wyborców, zwłaszcza, że w ostatnich sondażach (badanie ośrodka Forsa z 20 kwietnia 2021 oraz badanie ośrodka Kantar z 25 kwietnia 2021) Zieloni znaleźli się na pierwszym miejscu prześcigając chadeków (CDU/CSU), z których wywodzi się obecna kanclerz. Z polskiej perspektywy szczególnie istotny element niemieckiej polityki klimatycznej stanowi Energiewende - program transformacji energetycznej. W Polsce również trwa debata nad formą „zielonych” przemian w energetyce, tak aby zredukować rolę węgla, dlatego też Energiewende stanowi ciekawy i istotny przykład takiej transformacji, który warto w tym kontekście przeanalizować. Szczególnie interesującymi aspektami niemieckich reform w dziedzinie energetyki są chociażby rola atomu w docelowym miksie energetycznym, a także inwestycje w import gazu, takie jak budzący liczne kontrowersje gazociąg Nord Stream 2.

Na poziomie Unii Europejskiej rządy Merkel również musiały zmierzyć się z epokowym wyzwaniem w postaci światowego kryzysu gospodarczego, podczas którego gospodarka UE doświadczyła najgłębszej recesji w swojej dotychczasowej historii (do wystąpienia pandemii COVID-19). Ilustruje to wielkość spadku PKB państw UE, który w 2008 r., według danych Banku Światowego, obniżył się o 4,326 proc. . Podczas walki z wynikającymi z niego problemami gospodarczymi strefa euro doświadczyła wręcz egzystencjonalnego zagrożenia związanego z kryzysem zadłużeniowym w krajach południa Europy, takich jak Grecja. Pomimo takich perturbacji strefie euro i UE udało się przezwyciężyć te trudności, a od 2014 r. do początku pandemii COVID-19 UE osiągała już stały wzrost gospodarczy . Tak dynamiczne zmiany naturalnie rodzą pytania, jak dokładnie UE uporała się z tym kryzysem oraz jak wyglądała sytuacja gospodarcza po kryzysie?

Kolejno przedstawione zagadnienia będą obiektem rozważań podczas wydarzeń wchodzących w skład tegorocznej edycji PNFG, a ich kolejność będzie następująca:

17 maja: prelekcja otwierająca pt. “German-Polish relations in the era of Merkel

18 maja: dyskusja panelowa pt. “Energiewende: how to carry out the energy transformation?

19 maja: dyskusja panelowa pt. “The financial crisis, the struggle to save the eurozone and prosperity: The EU economy in the Merkel era

Wszystkie wydarzenia prowadzone będą w języku angielskim.

W celu wzięcia udziału w konferencji serdecznie zapraszamy do rekrutacji poprzez formularz, który znajduje się pod tym linkiem, a dalsze informacje na temat tegorocznej edycji PNFG będą publikowane na stronie wydarzenia na Facebooku oraz stronie projektu.

Partnerem tegorocznej edycji PNFG jest Viadrina Consulting Group, organizacja studencka działająca przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Patronami XVII edycji Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego są m.in. “Puls Biznesu”, Parlament Europejski, Konrad-Adenauer-Stiftung, Rektor Szkoły Głównej Handlowej, Fundacja im. Lesława A. Pagi, Energetyka24, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oraz Kariera w Finansach.

Autor: Mateusz Kaik, Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane