Koniec wyprzedaży?

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 13-05-2021, 18:14

Strach o inflację na rynku potrwał niewiele. W zasadzie w ostatnim czasie materializujące się czynniki ryzyka mają wpływ na rynek naprawdę krótko.

fot. Puls Biznesu
fot. Puls Biznesu

Może to być efekt tego, że pomimo realizacji ryzyka, nie idą za tym konkretne działania, które miałyby faktycznie doprowadzić do problemów na rynku. Czy dzisiaj byliśmy świadkami strategii „buy the dip”, czyli kupuj na dołkach?

Wczoraj inflacja w USA wyniosła 4,2% r/r, co było niemal 2 krotnym wzrostem w porównaniu do poprzedniego odczytu. Jak dużego zaskoczenia nikt się nie spodziewał. Dzisiaj z kolei inflacja producencka PPI rośnie do 6,1% r/r przy oczekiwaniu 5,9% r/r, inflacja bazowa PPI wypada na poziomie 4,2% r/r. Ciężko w takim przypadku mówić, że inflacja jest jedynie przejściowa, choć taka retoryka jest widoczna nie tylko w USA, ale również w Polsce, pomimo równie wysokiej inflacji bazowej. Wczorajsze straty na Wall Street były naprawdę głębokie i dodatkowo zbiegły się one z wyprzedażą na rynku kryptowalut. Co ciekawe kryptowaluty teoretycznie powinny korzystać na fali obaw inflacyjnych, ale tym razem negatywny sentyment na rynku wywołał Elon Musk, który stwierdził, że jego firma nie będzie angażować się w transakcje z Bitcoinem, dopóki nie stanie się on bardziej efektywny energetycznie.

Z drugiej strony wraz biegiem czasu dzisiejszej sesji obserwowaliśmy znaczący powrót pozytywnych nastrojów. DAX zrobił fenomenalny powrót, zaliczając ponad 400 punktowy ruch w górę z dzisiejszych lokalnych minimów. W przypadku europejskich indeksów, dzisiaj ich poziomy są już wyżej niż wczoraj, choć trzeba przyznać, że skala ruchów w Europie była minimalna w porównaniu do ponad 2% spadków na Wall Street. W przypadku USA sesja obecnie jest również bardzo dobra, choć wciąż brakuje sporo do odrobienia strat z wczoraj i kilku ostatnich sesji z tego tygodnia. Można zatem odnieść wrażenie, że inflacja nie jest taka straszna dla inwestorów, w szczególności, kiedy pojawiają się jej kolejne oznaki. Na ten moment pozytywne nastroje powinny powrócić, choć jednocześnie warto pamiętać, że mogą być one bardzo kruche. Wobec tego warto obserwować rentowności, które będą obrazować ewentualną skalę oczekiwania zmiany sytuacji finansowej na rynku.

Na moment przed zamknięciem sesji europejskiej większość amerykańskich indeksów zyskuje ponad 1%. Nasdaq i Russell 2000 znajdują się niewiele poniżej tego znaku. Co ciekawe, pomimo gigantycznego ruchu na DAX, wzrost dzisiejszy to zaledwie 0,3%, choć warto pamiętać, że wcześniej strata była gigantyczna. Polska nie radziła sobie dzisiaj jednak lepiej. Ostatecznie WIG20 stracił dzisiaj 0,1% i zameldował się poniżej 2100 punktów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane