Konkurs dla kandydatów zarządu koncernu Tauron Polska Energia

PAP
opublikowano: 13-02-2008, 11:23

Rada nadzorcza koncernu Tauron Polska Energia ogłosiła w środę konkurs na stanowiska prezesa i czterech wiceprezesów tej jednej z czterech wielkich grup energetycznych. Nowy zarząd ma być wybrany na początku marca.

Decyzję o ogłoszeniu konkursu nowa rada nadzorcza koncernu podjęła w ubiegłym tygodniu. Jak podano w ogłoszeniach o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na te stanowiska, zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do końca lutego. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się 7 i 8 marca. Po nich ma być znany skład nowego zarządu.

Od grudnia zarząd Taurona pracuje w dwuosobowym składzie: prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska i wiceprezes Janusz Grudziński. Wcześniej ze stanowisk odwołano wiceprezesów firmy: Bartosza Krzemieniewskiego i Filipa Grzegorczyka.

Ten ostatni do grudnia był wcześniej także szefem rady nadzorczej należącego w 85 procentach do Taurona Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), ale zrezygnował z członkostwa w niej, po przegranym konflikcie z prezesem PKE Janem Kurpem, który miał stracić stanowisko. Kurpa broniły m.in. związki zawodowe.

Według nieoficjalnych informacji osób zbliżonych do zarządu Taurona, Kurp, wymieniany wcześniej jako najpoważniejszy kandydat na szefa grupy, na razie deklaruje, iż nie zamierza startować w konkursie. Chce natomiast ponownie ubiegać się o prezesurę w PKE, którym kieruje, od czasu jego powstania osiem lat temu. W tym roku kończy się kadencja zarządu koncernu i do połowy roku powinien być ogłoszony nowy konkurs. Wiele środowisk namawia jednak Kurpa, aby kandydował na prezesa Taurona, a nie PKE.

Tauron Polska Energia działa od maja ubiegłego roku, kiedy zgodnie z rządowym programem dla elektroenergetyki wniesiono do spółki akcje: EnergiiPro, Enionu, PKE i Elektrowni Stalowa Wola. Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju; jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce i liderem jej sprzedaży zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych.

PKE z grupy Tauron Polska Energia jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju - dysponuje 14-proc. udziałem w zainstalowanej krajowej mocy elektrycznej i 16-proc. rynkiem produkcji ciepła w woj. śląskim. W ubiegłym roku firma - według szacunków - wypracowała ok. 140 mln zł zysku netto. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane