Koreańczycy stworzyli stal wytrzymałą jak tytan, ale tańszą

opublikowano: 05-02-2015, 11:52

Naukowcy z uniwersytetu w południowokoreańskim Pohang ogłosili, że udało się stworzyć nowy rodzaj stali.

Wyprodukowana przez nich stal jest elastyczna, niezwykle wytrzymała i lekka. Relacja wytrzymałości do wagi nowej stali odpowiada tytanowi, ale nowy materiał jest dziesięciokrotnie tańszy i może być produkowany na niewielką skalę przy wykorzystaniu urządzeń do produkcji stali dla branży motoryzacyjnej.

Kluczem do odkrycia super-stali było pokonanie problemu, z którym borykali się specjaliści od materiałów od dziesięcioleci. Już w latach 70. ubiegłego wieku radzieccy naukowcy odkryli, że dodanie aluminium w trakcie produkcji stali powoduje, iż jest ona niezwykle mocna i lekka. Problemem była jednak jej kruchość. Koreańczycy latami opracowywali metodę produkcji, która pozwoliłaby pokonać ten problem. Wynaleźli w końcu metodę podgrzewania, a potem walcowania nowej stali, która pozwala uzyskać jej  odpowiednią elastyczność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, popularmechanics.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Koreańczycy stworzyli stal wytrzymałą jak tytan, ale tańszą