Łopiński: Rozwiązanie parlamentu na pewno zgodne z konstytucją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 17:49

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział, że rozwiązanie parlamentu przez prezydenta "na pewno byłoby zgodne z konstytucją". W rozmowie z dziennikarzami nie chciał wyjawić, jaką decyzję podjął prezydent Lech Kaczyński.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział, że rozwiązanie parlamentu przez prezydenta "na pewno byłoby zgodne z konstytucją". W rozmowie z dziennikarzami nie chciał wyjawić, jaką decyzję podjął prezydent Lech Kaczyński.

Łopiński, który spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami, zaapelował, aby poczekać do godz. 20, gdy prezydent ogłosi swoją decyzję - "jakakolwiek by ona nie była" - w telewizyjnym wystąpieniu.

Pytany, czy podpisanie paktu stabilizacyjnego między PiS, Samoobroną i LPR jest rozwiązaniem gwarantującym stabilizację sytuacji politycznej w kraju, Łopiński powiedział: "W sytuacji, w której koalicja z PO nie była możliwa, podpisanie paktu stabilizacyjnego było jakimś rozwiązaniem, ale ostatnie wydarzenia pokazują też, że rozwiązanie to może być dość mało stabilne".

Łopiński zaznaczył, że zgodnie z konstytucją obowiązkiem prezydenta w momencie nieotrzymania w odpowiednim terminie ustawy budżetowej do podpisu jest ocena "głębokości kryzysu" w parlamencie. Według Łopińskiego, nieuchwalenie budżetu w terminie "jest zawsze symptomem kryzysu parlamentarnego".

Kancelaria Prezydenta stoi na stanowisku, że termin uchwalenia budżetu i przekazania go głowie państwa minął 30 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Łopiński: Rozwiązanie parlamentu na pewno zgodne z konstytucją