Macrologic mierzy wysoko

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 09-04-2010, 00:00

Informatyczna firma chce pobić kolejne rekordy. Kurs ma się coraz lepiej

Macrologic to jedna z niewielu giełdowych spółek, która w trudnych osiąga rekordowe wyniki. To nie jedyna rzecz, która wyróżnia spółkę softwarową operującą na rynku oprogramowania do zarządzania (ERP) dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kurs odrobił już straty poniesione w ostatniej bessie i zbliżyły się do szczytów z ostatniej hossy. Spółka ma duże szanse, by nadal wyróżniać się na tle rynku.

W ubiegłym roku przychody Macrologic wzrosły o 6 proc., a zysk netto o 26 proc. Strategia, która opiera się na dostarczaniu własnych rozwiązań wspierających zarządzanie firmami średniej wielkości, sprawdziła się. W kolejnych trzech latach Macrologic liczy na coroczny wzrost sprzedaży o 10 proc. i utrzymanie rentowności netto 15 proc. Rynku ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw nie odczuł istotnie załamania koniunktury w IT. Spadek popytu dotyczył przede wszystkim firm dostarczających sprzęt. Ponadto w spółkach takich jak Macrologic część przychodów ma charakter powtarzalny. Nic więc dziwnego, że firma nadal chce się rozwijać na rynku ERP. Słuszność strategii potwierdzają dane Głównego Urzedu Statystycznego (GUS), z których wynika, że w segmencie małych i średnich firm tylko 25 proc. firm ma rozwiązania ERP, a z tych wciąż prawie połowa korzysta z prostych rozwiązań DOS-owych.

W ostatnim kwartale 2009 r. Macrologic przeprowadził kolejną istotną zmianę organizacyjną, by zwiększyć sprzedaż i poprawić marże działalności usługowej i operacyjnej. Wspomnieć należy także o rozpoczęciu prac nad rozszerzeniem działalności o kompleksowe świadczenie usług doradczych w zakresie zarządzania. Docelowo ta usługa miałaby odpowiadać za 30 proc. przychodów. Istotne dla spółki powinny okazać się także procesy akwizycyjne mniejszych firm. Zarząd Macrologic oczekuje, że w 2010 r. sfinalizuje do dwóch transakcji z podmiotami o przychodach od 1 do 3 mln zł każdy. Ma to nastąpić w drugiej połowie roku.

Inwestorzy docenili wyniki i potencjał spółki. Już w ubiegłym roku jej akcje podrożały o 131 proc. W tym roku ich wartość wzrosła już o 58 proc., co plasuje spółkę w rynkowej czołówce. Kurs spółki wzrósł wczoraj na spadającym rynku o blisko 4 proc. i osiągnął 53 zł. Do szczytów z ostatniej hossy brakuje już tylko kilka złotych. Analitycy DM PKO BP uważają, że notowania spółki mają jeszcze 25-procentowy potencjał wzrostowy (rekomendacja "kupuj"" z 22 lutego z ceną docelową 65 zł). Zarząd spółki liczy, że na tym się nie skończy (patrz obok).

Atuty

i zagrożenia

Michał Sztabler,

analityk DM PKO BP

Macrologic ma naszym zdaniem szereg atutów, które go wyróżniają na tle innych firm giełdowych. Zwracamy przede wszystkim uwagę na niską podatność spółki na zmiany koniunkturalne, co wynika zarówno z czynników zewnętrznych (specyfika rynku ERP), jak i wewnętrznych (własny produkt, szeroka baza klientów, lojalna kadra pracowników). Macrosoft ma również bardzo bezpieczną strukturę finansowania działalności (wysoki udział przychodów powtarzalnych, wysoki cash flow operacyjny, niskie nakłady inwestycyjne w pełni pokryte amortyzacją i brak zadłużenia kredytowego). To pozwala każdego roku wypłacać część zysku akcjonariuszom (dywidenda, buy back). Wśród ryzyk inwestycyjnych wymienilibyśmy niską płynność (free float to około 30 proc. kapitalizacji firmy) oraz tradycyjną dla branży IT sezonowość.

Patrycja Ptaszek- -Strączyńska: Mamy potencjał do dalszych wzrostów

1Macrologic w ubiegłym roku miał rekordowe przychody i zyski. Jak będzie w tym?

W 2010 r. chcielibyśmy zwiększyć przychody o 10 proc. i utrzymać 15-procentową rentowność netto. Taki plan mamy także na kolejne lata do 2013 r. Te założenia zostały sporządzone w oparciu przede wszystkim o rozwój organiczny. Chcemy koncentrować się na obsłudze średnich firm. W najbliższych latach zamierzamy rozszerzyć naszą działalność o kompleksowe świadczenie usług doradczych w zakresie zarządzania. Docelowo ta usługa miałaby generować 30 proc. naszych przychodów.

2Jaki wyników możemy spodziewać po I kwartale?

Był to dla nas dość przyzwoity kwartał, choć bez fajerwerków. Trzeba pamiętać, że w tym okresie mieliśmy reorganizację wewnątrz firmy, by działać efektywniej. Już widzimy efekty tych zmian. Udaje nam się uzyskać kontrakty o wyższej marży.

3W tym roku kurs wzrósł już o ponad 50 proc. Co dalej?

DM PKO BP wycenia nas na 65 zł za akcję, a teraz są warte niewiele ponad 50 zł. Jeśli giełdowy kurs zbliżyłby się do wyceny brokera, urealniłby naszą wycenę. Z drugiej strony — biorąc pod uwagę rekordowe wyniki i fakt, że nie mamy praktycznie żadnego zadłużenia, można byłoby oczekiwać jeszcze wyższej wyceny niż 65 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy