MAEA: Iran zmierza ku realizacji założeń porozumienia ws. atomu

PAP
opublikowano: 19-09-2014, 20:09

Iran podejmuje działania w ramach dostosowywania się do założeń przedłużonego tymczasowego porozumienia z sześcioma mocarstwami w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego Teheranu - pisze w piątek Reuters, powołując się na raport MAEA, do którego miał wgląd.

Wniosek ze zaktualizowanego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) może być uznany przez Zachód za, jak pisze Reuters, krok pozytywny w chwili, gdy w Nowym Jorku wznowiono negocjacje w celu zakończenia trwającego od dekady sporu nuklearnego.

W dokumencie MAEA dano jasno do zrozumienia, że Iran dalej zmierza do realizacji zobowiązań w ramach wstępnego porozumienia zawartego pod koniec ubiegłego roku z USA, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją, które weszło w życie w styczniu.

Co więcej, Iran, jak uzgodniono w lipcu, gdy wstępne porozumienie wydłużono o cztery miesiące, wykorzystuje część swego wzbogaconego uranu po przekształceniu go w tlenek do produkcji paliwa do reaktorów - pisze Reuters.

Na początku września MAEA informowała, że Iran nie złożył koniecznych wyjaśnień na temat kluczowych zagadnień swego programu nuklearnego i wprowadził w życie tylko trzy z pięciu przedsięwzięć mających zapewnić przejrzystość tego programu, przewidzianych w umowie z MAEA o budowie środków zaufania.

USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają Iran o potajemne dążenie do uzyskania broni atomowej. Teheran zaprzecza temu, twierdząc, że wzbogaca uran wyłącznie na potrzeby cywilnej energetyki jądrowej.

Prowadzone przez sześć mocarstw negocjacje z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia w tej sprawie został przesunięty na 24 listopada.

Kolejna runda rozmów na szczeblu ministerialnym między Iranem a sześcioma mocarstwami rozpoczęła się w piątek rano w Nowym Jorku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane