Majowa korekta

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 31-05-2021, 08:19

Finałowy tydzień maja na najważniejszych rynkach akcyjnych świata wpisał się w zachowania giełd w skali miesiąca. W istocie zeszłotygodniowe wzrosty większości indeksów przesądziły o obrazie miesiąca.

fot. ARC
fot. ARC

W przypadku amerykańskiego indeksu S&P500, a więc stosunkowo szerokiej miary kondycji rynku, przesunięcie o 1,2 procent pozwoliło zakończyć miesiąc kosmetyczną zmianą. Nieznacznie lepiej wyglądają średnie europejskie – jak CAC i DAX – ale i w tym wypadku zeszłotygodniowe wzrosty, które pozwolą zakończyć miesiąc na plusie, raczej podkreśliły majowe trendy boczne niż oferowały jakieś poważnie zmiany. Nie obyło się bez wykreślenia nowych, historycznych maksimów, ale obserwujący zachowanie giełd każdego dnia nie będą mieli wątpliwości, co do aktualności trendów bocznych. W istocie położenie niemieckiego DAX-a jest stale bliskie położeniu z połowy kwietnia, a amerykański S&P500 zamknął maj na poziomach kosmetycznie różnych od granych na finałowych sesjach kwietnia. Inaczej rzecz ujmując ostatnie sesje maja były na rynkach rozwiniętych przedłużeniem majowych konsolidacji.

Na zachowanie giełd w kończącym się miesiącu można patrzeć przez pryzmat znanego graczom zalecenia o sprzedawaniu akcji w maju, które ma chronić przed efektami śródrocznej korekty. W istocie korekty miały miejsce, ale szybko zmieniły się konsolidacje lub – jak chce część zwolenników analizy technicznej – przybrały kształt korekt płaskich. Głębsze spojrzenie w zachowanie indeksów, które są jednak średnimi, a nie rynkiem samym w sobie, pozwala odnotować, iż majowe beztrendzie kryje w sobie rotację kapitałów z części sektorów w stronę innych i realizację zysków na spółkach, które w ostatnich kilkunastu miesiącach latały najwyżej. Rotacja ze spółek wzrostowych w stronę cyklicznych jest tego najlepszym przykładem. Kolejnym elementem był popyt na spółki surowcowe, które posilały się wzrostem rynków bazowych, a więc towarowych. Należy też odnotować nieco większą atrakcyjność giełd innych niż amerykańskie, co kryje w sobie zakład, iż np. gospodarki europejskie czeka impuls wzrostowy związany z redukowaniem reżimów sanitarnych, którego już doświadczyła gospodarka amerykańska.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z perspektywy końca maja i jednak kilku tygodni trendów bocznych zachowanie giełd jawi się jako oczekiwane. Nie dlatego, iż rynki wpisały się w scenariusz Sell in May, ale głównie z powodu obserwowanych wcześniej zakładów o efekty wiosennego otwarcia w USA i w Europie. Niemal wszystko, co miało miejsce w amerykańskiej gospodarcze zostało uwzględnione w cenach. Rynek pozycjonował się pod wzrost gospodarczy w USA przy dynamice PKB zbliżonej do 10 procent i szacunki mówią, iż w połowie II kwartału taka dynamika miała miejsce. W takim kontekście zadaniem staje się raczej wycenienie kondycji rynków akcji średniej perspektywie, przez którą należy rozumieć np. położenie indeksów w końcówce roku. Naszym zdaniem, stale bazowym scenariuszem jest kontynuacja hossy – z korektą płaską lub prawdziwą – co przesądza o strategii. Spadki będą okazjami do zakupów, a cofnięcia nie będą przymusem do wyjścia z rynku. Jak zawsze, spadki części spółek można potraktować jako okazje do korekt w portfelach, ale generalnie założeniem bazowym pozostaje, iż wzrost gospodarczy będzie sprzyjał większości walorów w kontynuacji wzrostów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane