Menedżerki nie mają lekko

opublikowano: 29-11-2017, 22:00
aktualizacja: 29-11-2017, 22:35

Błędy kobiet piastujących stanowiska kierownicze są bardziej eksponowane niż w przypadku mężczyzn pełniących takie funkcje.

W Polsce ok. 24 proc. menedżerów w branży finansowej to kobiety — wynika z badań amerykańskiej firmy konsultingowej Oliver Wyman. To wynik lepszy niż średnia światowa, wynosząca ok. 16 proc. Według prognoz, do 2048 r. odsetek kobiet na świecie zajmujących w finansach wysokie funkcje nie przekroczy 30 proc.

— Badania pokazują, że nadal w wielu firmach uważa się, że zatrudnianie kobiet na stanowiska menedżerskie jest bardziej ryzykowne niż powierzanie ich mężczyznom. Pozytywne jest jednak, że pracodawcy szukają fachowcówi coraz rzadziej kryterium wyboru pracownika czy przyznawania awansu jest płeć. Jest to jednak stopniowa zmiana — komentuje Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People. Wśród 32 państw objętych badaniem najwyższy na świecie udział kobiet — finansistek na stanowiskach wysokiego szczebla — jest w Norwegii (33 proc.), Szwecji (32 proc.) i Tajlandii (31 proc.). Najmniej pań pełni takie funkcje w Japonii (2 proc.), Korei Południowej (4 proc.) i Szwajcarii (5 proc.). Lucyna Pleśniar zwraca uwagę, że ewentualne błędy kobiet będących prezeskami czy menedżerkami są bardziej eksponowane niż u mężczyzn pełniących takie funkcje.

— Badania co prawda wskazują, że zróżnicowane środowisko pracownicze sprzyja podejmowaniu właściwych decyzji i przeciwdziała pułapkom grupowego myślenia, ale tylko w przypadku, gdy kobiety są dopuszczane do decyzyjnych stanowisk, czyli na poziomie zarządczym i kierowniczym.

Mocno zmaskulinizowana branża finansowa jest obecnie jednym z najtrudniejszych sektorów dla kobiet — mówi szefowa People. Jej zdaniem, kobiety od dzieciństwa są wciąż przygotowywane do pełnienia roli wspierającej, bez dużego wpływu na rzeczywistość. Bardzo często odczuwają też konflikt wewnętrzny związany z łączeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Z badania Olivera Wymana wynika, że kobiety i mężczyźni zaczynają pracę w branży finansowej z wysokim, zbliżonym do siebie poziomem zaangażowania, czyli odpowiednio: 59 proc. i 58 proc. W wieku około 40- -50 lat zauważalny jest spadek ambicji zawodowych kobiet, związany z poświęceniem wobec rodziny. Według raportu Olivera Wymana, do państw, w których widać wzrost udziału kobiet na wyższych stanowiskach w branży finansowej i mających w poprzednich latach ten wskaźnik na niskim poziomie, należy Polska, a także np. Finlandia, Dania, USA, Wielka Brytania i Austria. Wskaźnik ten, wynoszący 2-12 proc. w 2013 r. w takich państwach, jak Szwajcaria, Niemcy, Francja, Kolumbia, Chiny i Korea Południowa, ostatnio albo się zmienił, albo spadł. W grupie o najwyższym odsetku przed czterema laty (20-30 proc.), czyli np. w Kanadzie, Nigerii i Rosji, albo się zatrzymał, albo znacząco zmniejszył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Menedżerki nie mają lekko