Mercor wart swojej ceny

Grzegorz Hryniewicz
opublikowano: 11-07-2007, 00:00

Akcje spółki wyceniamy na 45,6 zł.

Mercor to jedna z najciekawszych ofert publicznych ostatnich tygodni na polskim rynku akcji. Spółka jest największym producentem biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest liderem na rynku polskim, czeskim i słowackim w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych i systemów oddymiania. Jutro kończą się zapisy dla inwestorów indywidualnych, w czwartek powinniśmy poznać cenę emisyjną. Można obstawiać, że spółka podyktuje maksymalną cenę, czyli 41 zł.

Akcje Mercora wyceniamy na 45,56 zł, czyli powyżej maksymalnej ceny emisyjnej. Nasza wycena nie zawiera przyszłych inwestycji, gdyż ich wpływ jest obecnie trudny do oszacowania. W 2007 r. oczekujemy wzrostu przychodów o 26,3 proc., a w okresie do nieskończoności o 3,9 proc. Prognozujemy również nieznaczną poprawę na poziomie operacyjnym. Naszym zdaniem marża zysku operacyjnego netto wzrośnie z obecnych 7,3 proc. do 8,3 proc. w 2007 r. oraz do 8,6 proc. do nieskończoności. Nasze optymistyczne szacunki są oczywiście obarczone pewnym ryzykiem z powodu przejęcia czeskiej firmy Hasil (największy dostawca oddzieleń przeciwpożarowych w Czechach i Słowacji). Mogą one wynikać z wysokiej dynamiki wzrostu wyników (do wyceny braliśmy wyniki pro forma uwzględniające połączenie). Taka progresja może być trudna do utrzymania. Boom na rynku budowlanym oraz dokonane pod koniec 2006 r. pełne przejęcie Hasilu spowodowały wyraźną poprawę uzyskiwanych wyników.

Spółka w prospekcie podała dane pro forma — uwzględniające wynik firmy zależnej. Zsumowane przychody obu podmiotów w 2006 r. wyniosły ponad 221 mln zł (wzrost o 92 proc. w stosunku do wyniku jednostkowego w 2005 r.). Zysk operacyjny wzrósł o 60 proc. i wyniósł 21,2 mln zł, a zysk netto 15,8 mln zł (wzrost o ponad 40 proc.). Przed połączeniem wyników negatywnym zjawiskiem była systematycznie spadająca rentowność. Wskaźnik rentowności EBIT (zysk operacyjny/przychody ze sprzedaży) spadł z 13,6 proc. w 2004 r. do 11,5 proc. w 2005 r. i do 10,4 proc. w roku ubiegłym. Było to spowodowane wzrostem kosztów (przede wszystkim kosztów własnych sprzedaży z powodu wejścia na nowe rynki). Komplementarność ofert obu podmiotów, ścisły podział kompetencji i uporządkowanie struktury produkcji zaczęły jednak przynosić wymierne efekty.

W I kwartale 2007 roku przychody ze sprzedaży połączonych spółek wyniosły 54 mln zł i w porównaniu z I kwartałem 2006 były wyższe o 26 proc. Zysk operacyjny wyniósł w tym okresie prawie 3,4 mln zł (wzrost o 176 proc.), a zysk netto 1,9 mln zł (wzrost o 445 proc.). W tym okresie widać również zdecydowaną poprawę wszystkich wskaźników w stosunku do takiego samego okresu roku poprzedniego. Rentowność EBIT wzrosła z 2,8 proc. do 6,2 proc., zaś rentowność netto z 0,8 proc. do 3,5 proc.

Grzegorz Hryniewicz

giełdowe.pl

Prezentowane analizy i wyceny stanowią wyraz poglądów autorów i nie mogą być traktowane jako rekomendacja czy zalecenie podjęcia określonych działań inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Hryniewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu